11 C
Alytus
2025 / 04 / 21

Alytaus Putinų gimnazijos mokytojas įtraukė mokinius į pagalbos Ukrainai iniciatyvą

Ar jau skaitėte?

Jei rūpinatės planetos ateitimi, rinkitės taisyti, o ne išmesti. Sparčiai augant elektronikos technologijoms ir plečiant jų pritaikymą, visame pasaulyje daugėja elektronikos atliekų. Europoje dedamos pastangos stabdyti šią problemą – skatinami gamintojai kurti patvarius, taisomus įrenginius, o vartotojai – ilginti jų naudojimo laiką: sugedusius taisyti, panaudotus perduoti kitiems arba rinktis nenaujus prietaisus.

- Reklama -

Taisykime, jei remontas neviršija 50 proc. naujo daikto kainos

„Taisyti sugedusį prietaisą ar įrangą rekomenduojame, jeigu remontas neviršija 50 proc. naujo daikto kainos. Tai yra mūsų atsakymas vartotojams, kurie klausia, kada dar verta taisyti, o kada gal verčiau jį išmesti. Ši mūsų rekomendacija nesikeičia jau keletą metų iš eilės, ji galiojo dar iki 2020 m. Europos Komisijai priimant Žiedinės ekonomikos veiksmų planą“, – pastebi Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas. 

Mokiniai atnaujina sugedusią kompiuterinę įrangą, suteikdami jai antrą gyvenimą.
Mokiniai atnaujina sugedusią kompiuterinę įrangą, suteikdami jai antrą gyvenimą.

Pasak jo, per pastaruosius penkerius metus Europos Sąjungoje buvo kuriamos ir įgyvendinamos bent kelios politinės priemonės, skatinančios prietaisų taisymą. Galiausiai 2024 m. balandį Europos Parlamentas patvirtino direktyvą dėl teisės į remontą. Tikimasi, kad tai padės užtikrinti tvaresnį vartojimą bei sumažinti atliekų kiekius. 

Taisymo galimybių kol kas tenka ieškoti patiems 

Naujomis taisyklėmis numatoma, kad gamintojai laiku ir efektyviai suteiktų remonto paslaugas bei informuotų vartotojus apie jų teises į remontą. Per garantinį laikotarpį suremontuotoms prekėms bus vieneriems metams papildomai pratęsta teisinė garantija, o jai pasibaigus, gamintojas ir toliau privalės taisyti įprastus buityje naudojamus gaminius, kurie pagal ES teisę yra techniškai taisytini. Vartotojai taip pat galės pasiskolinti kitą įrenginį, kol jų daiktas yra taisomas, arba pasirinkti atnaujintą įrenginį kaip alternatyvą. 

„Šios taisyklės daugelyje ES šalių, įskaitant ir Lietuvą, suteikia gerą startą. Kiekviena ES valstybė per dvejus metus nuo oficialaus direktyvos patvirtinimo turės įgyvendinti bent vieną taisymo paslaugų skatinimo priemonę“, – pasakoja L.Ivanauskas. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad iki šiol mūsų šalyje, skirtingai nei kai kuriose kitose ES valstybėse, tokių skatinamųjų priemonių iš valstybės pusės nebuvo. Vienintelis judesys šia kryptimi – įstatymu nevirtęs įstatymo projektas, kuriame buvo numatyta mokestinė lengvata pasirinkusiems taisyti. L.Ivanauskas taip pat pastebi, kad sąmoningi gyventojai, rūpindamiesi savo namų turtu, jį vis dažniau apdraudžia. Gedimų atveju galimybė gauti draudimo išmoką tampa reikšminga paskata rinktis namų elektronikos įrangą taisyti, o ne išmesti. „Kiekvienas sutaisytas ir toliau naudojamas daiktas – tai sutaupyti energijos ir žaliavų ištekliai, reikalingi naujam gaminiui sukurti, taip pat ir mažesnė CO2 tarša, kuri neišvengiama įvairiose gamybos proceso grandyse, pradedant išteklių išgavimu bei baigiant logistika ir atliekų tvarkymu. Taisyti prietaisus – vadinasi, įsitraukti į kovą prieš nuolat augančias elektronikos atliekas“, – tvirtina L.Ivanauskas.

Alytaus Putinų gimnazijos mokytojas įtraukė mokinius į pagalbos Ukrainai iniciatyvą

Paruošta įranga gabenama iš Alytaus Putinų gimnazijos į centrinius sandėlius.
Paruošta įranga gabenama iš Alytaus Putinų gimnazijos į centrinius sandėlius.

Mantas Kazakevičius, inžinerinių technologijų ir dailės mokytojas Alytaus Putinų gimnazijoje, spontaniškai atliepė į idėją, kuri paskatino jo mokinius prisidėti prie pagalbos Ukrainai. Impulsą šiai iniciatyvai suteikė Justo Gavėno įrašas socialiniame tinkle „Facebook“, kviečiantis aukoti nebenaudojamą IT įrangą Chersono sričiai. 

- Reklama -

Pasitaręs su Alytaus Putinų gimnazijos direktore Daiva Sabaliauskiene ir IT inžinieriumi Audriumi Mažeika, mokytojas išsiaiškino, kad mokykla turi galimybių reikšmingai prisidėti. Natūraliai iškilo savanorių poreikis, o į šį kvietimą entuziastingai atsiliepė vyresniųjų klasių mokiniai. Jie padėjo tvarkyti ir paruošti įrangą, suteikdami jai antrą gyvenimą. Ši iniciatyva ne tik padeda Ukrainos gyventojams, bet ir ugdo mokinių socialinį atsakingumą bei technologinius įgūdžius, suteikdama prasmingą patirtį.

Įgijami inžineriniai įgūdžiai atveria kelią ateities profesijoms

Alytaus Putinų gimnazijos dirbtuvės – elektronikos atgimimo erdvė.
Alytaus Putinų gimnazijos dirbtuvės – elektronikos atgimimo erdvė.

„Iki šiol didžioji dalis paruoštos technikos yra mokyklos kompiuteriai, tačiau iniciatyva įtraukė ir platesnę bendruomenę. Įrangą aukoja tiek pavieniai asmenys, tiek įmonės, o kai kurie donatoriai apie akciją sužinojo per Justo Gavėno skleidžiamą informaciją socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidoje. Kiti – tiesiogiai pasiekė mokyklą padedant vietiniams talkininkams“, – teigia M.Kazakevičius.

“Prie šios veiklos prisijungiantys mokiniai dažniausiai turi bazinių žinių ir didelę motyvaciją mokytis. Jei prireikia papildomų žinių, juos konsultuoja trys profesionalūs IT inžinieriai. Darbas su įvairia įranga kelia nestandartinių iššūkių, kuriuos sprendžiant mokiniai mokosi kūrybiškumo ir praktinių inžinerinių įgūdžių.

Ši veikla ne tik ugdo technologinį raštingumą, bet ir skatina mokinius domėtis inžinerija. Jie turi galimybę įvertinti gamybinius sprendimus, suprasti pagrindinius veikimo principus ir net svarstyti apie šią veiklą kaip galimą amatą. Tokios iniciatyvos padeda ne tik Ukrainai, bet ir atveria mokiniams duris į ateities profesijas“, – džiaugiasi M.Kazakevičius

Saugumas taisant ir įrangos gabenimo organizavimas – prioritetai

Mokiniai dirba prie įrenginių, įgydami inžinerinių ir technologinių įgūdžių.
Mokiniai dirba prie įrenginių, įgydami inžinerinių ir technologinių įgūdžių.

Pasak jo, dauguma kompiuterinės įrangos yra suprojektuota taip, kad su ja dirbti būtų saugu – kritiniai, gyvybei pavojų galintys kelti mazgai yra gerai izoliuoti ir retai reikalauja atskiro dėmesio. Tačiau pasitaiko įrenginių, kurie buvo naudoti sudėtingomis sąlygomis ir mus pasiekia labai apdulkėję ar apsitraukę purvu. Tokia technika kelia gaisro pavojų, todėl kiekvienas įrenginys kruopščiai valomas: kompiuterių mazgai prapučiami suspausto oro srove, pašalinamas purvas. Visi remonto darbai atliekami griežtai laikantis saugumo reikalavimų.

Suremontuotą įrangą į Ukrainą pristato VŠĮ „Memorabilis“, vadovaujama Mildos Goštautaitės. Prieš gabenant į Ukrainą, mūsų paruošta technika pirmiausia nugabenama į centrinį sandėlį Vilniuje, kur ji išrūšiuojama ir komplektuojama pagal konkrečius ukrainiečių poreikius. Tokia kruopšti organizacija užtikrina sklandų tiekimą ir efektyvų resursų panaudojimą.

Elektronikos atgimimas: nauda ir pagalba

Dabartinės geopolitinės situacijos kontekste svarbu ne tik teikti pagalbą tiems, kuriems jos reikia, bet ir ugdyti visuomenės atsakomybės jausmą. Tokios iniciatyvos, apjungiančios informacinį švietimą ir praktinę pagalbą, suteikia galimybę ne tik skleisti solidarumo žinią, bet ir įtraukti jaunuosius piliečius į reikšmingą veiklą. Kaip pastebėjo karybos apžvalgininkas Mindaugas Sėjūnas, „Ukraina labai sunkiai kovoja dėl pergalės“, todėl kiekvienas indėlis, kad ir koks mažas jis atrodytų, prisideda prie bendro tikslo.

Pasak M. Sėjūno, projektas išsiskiria savo daugialype nauda. Jis ne tik padeda suprasti tarptautinių santykių kontekstą ir atskleisti karo realybę, bet ir ugdo jaunąją kartą. Ypač svarbus aspektas yra jaunimo įtraukimas į tokias iniciatyvas. Ši veikla ne tik padeda mokiniams įgyti naujų žinių apie inžineriją, bet ir skatina kritinį mąstymą bei kūrybiškumą. „Nepaprastai džiaugiuosi šia iniciatyva“, – pabrėžė M. Sėjūnas, akcentuodamas, kad jaunimas, įgijęs pirmuosius praktinius įgūdžius, gali ateityje tęsti savo mokymąsi šioje srityje.

Be to, tokios iniciatyvos stiprina visuomenės vienybę ir ugdo empatiją. Mokiniai, prisidedantys prie projekto, ne tik suvokia pagalbos svarbą, bet ir formuoja atsakingos bei pilietiškos visuomenės pagrindus. Kaip teigė M. Sėjūnas, tai yra galimybė ne tik padėti Ukrainai, bet ir prisidėti prie jaunimo švietimo, kuris gali turėti ilgalaikį poveikį jų karjeros keliui. Įgytos žinios ir įgūdžiai gali būti lemtingi renkantis inžinerijos ar technologijų kryptis, kurios šiandien itin svarbios tiek gynybos, tiek civiliniame sektoriuje. Projekte dalyvaujantys mokiniai neabejotinai įgis vertingų pamokų, kurios bus naudingos ne tik jų karjerai, bet ir jų, kaip piliečių, brandai.

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas taip pat primena, kad didesniam tvarumui pasiekti Lietuvoje yra išvystytas elektronikos atliekų surinkimo tinklas, per kurį elektronikos atliekos nukreipiamos įgaliotiems tvarkytojams ir perdirbėjams. Smulkiosios elektronikos atliekas galima patogiai išmesti į specialiuosius konteinerius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda jau daugiau kaip 10 metų išveža iš namų nemokamai, tereikia paskambinti tel. +0 695 55111 arba registruotis svetainėje. 

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

 

spot_img

Tyrimas atskleidė, kiek kainuoja Velykos: ar ketinate tiek išleisti?

Šiltasis metų laikotarpis dažniausiai susijęs su gerokai didesnėmis išlaidomis, nes pavasaris ir vasara atneša įvairių švenčių, kišenes paplonina atostogos, savaitgalių iškylos, šiltuoju sezonu esame...

Tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė pasiūlė Velykų receptą: tikrai taps stalo pažiba

Velykų proga tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė pasidalijo, kaip šią ypatingą dieną švenčia savo namuose, ir pasiūlė receptą ypatingam pistacijų pyragui, kuris...

Atostogų sezonas Kretoje prasideda: Velykos pagal graikiškas tradicijas ir naujos patirtys

Populiariausia Graikijos sala Kreta 2025 m. vasaros sezoną pasitinka kupina ambicingų tikslų. Šiemet salos turizmo sektoriaus atstovai labiausiai orientuosis į kokybę, įvairiems keliautojų poreikiams...

Viduržemio jūros sala, apie kurią kalba visi – keliautojus užburia šimtais Instagramo vertų vaizdų

Nesvarbu, kelintą kartą sugrįšite į Kretą, ši kontrastinga Graikijai priklausanti Viduržemio jūros sala kaskart turės kuo nustebinti – iškilusiais didingais kalnais, giliais tarpekliais ir...

Velykinių akcijų vajus „Iki“ – šventė ir piniginei: nuo anties ir lašišos iki „premium“...

Artėja pasiruošimo Velykoms pikas – didysis šventinis apsipirkimas. Lietuviai yra tikri akcijų meistrai – šventei ruošiasi atidžiai, planuoja ir skaičiuoja, kur jiems apsipirkti apsimoka...

Dar vienas įvertinimas: „Lidl Lietuva“ – patraukliausias darbdavys prekybos kategorijoje

„Lidl Lietuva“ pelnė patraukliausio darbdavio apdovanojimą prekybos ir pardavimų srityje bei pateko tarp 50-ies geriausių šalies darbdavių bendrame reitinge. Nugalėtojai paskelbti remiantis šių metų...

D. Filmanavičiūtė dalijasi Velykų stalo hitais: keps patiekalą, kurį dievina šeima

Rinkodaros specialistė, visuomenininkė Dovilė Filmanavičiūtė per Velykas lankys giminaičius Pasvalyje ir Panevėžyje. Su mama ji ruoš Velykų stalą, ant kurio atsidurs mėgstamas netikras zuikis ir...

Neregėta Barselona: dar neaplankytų vietų dešimtukas, padėsiantis miestą pamatyti kitomis akimis

Unikalia kultūra ir įstabia architektūra turistus žavinti Barselona – vienas populiariausių keliautojų pasirinkimų Ispanijoje. Čia ne tik gausu visame pasaulyje garsių lankytinų objektų –...

Pavasaris ir elektrinis transportas: malonumas ar pavojus?

Atėjus pavasariui ir šylant orams, į gatves masiškai išrieda elektriniai paspirtukai, dviračiai, riedžiai bei motoroleriai. Tai suteikia galimybę greitai ir patogiai judėti po miestą,...

Olimpietės V. Žūsinaitės patarimai: kaip pamilti bėgimą ir pasiruošti pirmajam maratonui

Vos tik orai ima šilti, vis daugiau žmonių pradeda ruoštis bėgimo sezonui. Vieni tai daro pirmą kartą, kiti grįžta po pertraukos, o treti jau...

„Rimi” neužleidžia pozicijų: pirkėjams siūlo pigiausią pieno produktų krepšelį

Kovo ir balandžio mėnesiais, remiantis rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“* duomenimis, prekybos tinkle „Rimi“ buvo fiksuotas pigiausias pieno produktų krepšelis. Platus šios kategorijos prekių asortimentas „Rimi“...

„Rimi“ ambasadorė, žymaus restorano šefė Goda Juknaitė pataria, kaip Velykų pusryčiams iškepti tobulą šakšuką

Saule lepinantis pavasaris kuria pasiruošimo Velykoms nuotaiką – vienos svarbiausių metų švenčių lietuviai neatsieja nuo iš kartos į kartą perduodamų senųjų tradicijų. Visgi kartais...

6 faktai, kurių nežinojote apie Turkijos Rivjeros perlą – Bodrumą

Turkijos pietvakarių pakrantėje, šalia Egėjo jūros krantų įsikūręs Bodrumas garsėja turtinga savo istorija, nuostabiais kraštovaizdžiais, gardžia virtuve, audringu naktiniu gyvenimu ir įspūdingais paplūdimiais. Nenuostabu,...

„Rimi“ skelbia, kaip per Velykas dirbs elektroninė parduotuvė

Balandžio 20 d., Velykų sekmadienį, dalis prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvių ir e. parduotuvė „Rimi.lt“ nedirbs. Sekmadienį pirkėjai apsipirkti galės 49 budinčiose parduotuvėse, o užsisakyti...

Tuno salotos nuo Velykų stalo dings pačios pirmos – „Iki“ siūlo 5 skanius, pigius...

Tuno salotos ant velykinio stalo yra kone tokios pat privalomos kaip ir kiaušiniai. Toks patiekalas nereikalauja nei brangių produktų, nei ilgo triūso virtuvėje, o...

Velykų stalas už mažiau: „Iki“ jau startavo ypač laukta „Maisto fiesta“ su 40 proc....

Ar skanų, šviežią ir gausų Velykų stalą galima paruošti stipriai sutaupant? Tikrai taip, ir daugelis pirkėjų jau tuo rūpinasi – „Iki“ parduotuvėse vos prasidėjus...

Vyriausybė atnaujino antro jūros vėjo parko konkurso sąlygas

Sustabdžiusi pernai rudenį paskelbtą antrojo 700 megavatų (MW) jūros vėjo parko konkursą, Vyriausybė trečiadienį patvirtino atnaujintas jo sąlygas. Naujasis Energetikos ministerijos parengtas projektas artimiausiu metu...

Prieš NT mokesčio įvedimą: Registrų centras skelbia apie 70–80 proc. išaugusias NT vertes

Vidutinės nekilnojamo turto (NT) vertės Lietuvoje nuo 2021 m. iki 2025 m. išaugo 70–80 proc., praneša Registrų centras.  „Statinių vertės dviženkliai šoktelėjo 2022–2023 m. Tas...

Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti

Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus bei imtis veiksmų. Vis dėlto, užsitęsęs nerimastingumas gali virsti...

Pasaulinė sveikatos diena: kokias sveikatingumo iniciatyvas „Lidl“ siūlo savo darbuotojams?

Gera savijauta – tvirtos ir energingos komandos pagrindas, todėl sveikatingumo iniciatyvos, emocinės ir fizinės gerovės užtikrinimas tampa neatsiejama šiuolaikinės organizacijos dalimi. Minint Pasaulinę sveikatos...

Kas bendro tarp rizikų valdymo ir lietuviškų metų laikų?

Kaip pastarųjų metų neapibrėžta geopolitinė situacija ir tikėtino verslo sąlygų ir mokesčių keitimo atmosfera veikia šalies smulkų ir vidutinį verslą – ar jis planuoja...

Gydytojas psichoterapeutas pataria: kaip įveikti tunelinį mąstymą?

„Kai žmogus yra apsvaigęs, jo mąstymas tampa tunelinis – jis mato tik tai, kas vyksta čia ir dabar, o rizika ir pasekmės tiesiog iškrenta...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img