-1.1 C
Alytus
2024 / 12 / 15

Gydytoja: gyventojai mažakraujystės simptomus pastebi per vėlai

Ar jau skaitėte?

Spartus gyvenimo ritmas ir kasdien patiriamas stresas neretai mus verčia galvoti, kad silpnumas, nuovargis ar galvos svaigimas – normali organizmo būsena. Tačiau, anot Vilniaus vidaus ligų gydytojos Rūtos Bartulytės, šie simptomai dažnai byloja apie anemiją, su kuria, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, susiduria kas ketvirtas gyventojas. Specialistė papasakojo, kas yra mažakraujystė, kaip ją atpažinti ir kokie įpročiai gali padėti išvengti šios ligos.

- Reklama -
Vitaminai. Nuotrauka Polina Tankilevitch iš Pexels.

R. Bartulytės teigimu, anemija – tai būklė, kai asmens kraujyje yra sumažėjęs raudonųjų kraujo kūnelių, eritrocitų, kiekis. Dėl to ima stigti organizmui itin svarbaus baltymo – hemoglobino. Esant jo stygiui, sumažėja visų audinių aprūpinimas deguonimi.

„Anemiją galima skirstyti į absoliučią, pasireiškiančią dėl eritrocitų trūkumo ir į reliatyvią, kai eritrocitų skaičius sumažėja tik santykinai – dėl padidėjusio bendro kraujo tūrio, pavyzdžiui, nėštumo metu. Dažniausiai anemijos pasireiškia gyvenimo eigoje veikiant tam tikriems faktoriams ir tik retesniais atvejais mažakraujystė būna užkoduota žmogaus DNR“, – sako Vilniaus Terapinio gydymo centro vidaus ligų gydytoja.

Dažniausiai serga vaikai ir moterys

Specialistė pažymi, kad dažniausiai nuo anemijos kenčia vaikai ir nėščios moterys, ypač neišsivysčiusiose šalyse, kur papildomai susiduriama ir su nesubalansuotos mitybos problema.

„Kalbant apie geležies stokos mažakraujystę, pažeidžiamiausia grupė yra moterys, nes tai lemia fiziologinės jų organizmo ypatybės – kraujavimas menstruacijų metu, kraujo tūrio padidėjimas nėštumo laikotarpiu.

- Reklama -

Tiesa, dažniausia anemijos priežastis yra netaisyklinga mityba – mažakraujystė gali užklupti ir valgančius nepilnavertį maistą ar laikantis tam tikrų mitybos įpročių, kai negauname reikalingų vitaminų ir mineralų“, – pasakoja medikė.

Mažakraujystę sukelia gausus spektras priežasčių

Anot R. Bartulytės, mažakraujystę gali sukelti ir daugybė kitų priežasčių, kurias galima suskirstyti į dvi dideles grupes. Pirmoji – sumažėjęs hemoglobino kiekis sutrikus eritrocitų gamybai, o antroji – padidėjęs eritrocitų praradimas.

„Eritrocitų gamyba gali sutrikti, kai ima trūkti šiam procesui būtinų medžiagų: vitamino B12, folio rūgšties ar, dažniausiai, geležies. Taip pat gamyba gali sutrikti dėl kaulų čiulpų pažeidimo, pavyzdžiui, sergant hematologinėmis ligomis arba dėl tam tikrų vaistų poveikio, nes būtent kaulų čiulpuose formuojasi kraujas ir jo elementai, – pažymi pašnekovė.

– Svarbu paminėti, kad anemiją gali sukelti ir lėtinės ligos. Pavyzdžiui, sergantiems lėtine inkstų liga mažakraujystė išsivysto dėl inkstuose gaminamo eritropoetino stokos, o sergant kitomis lėtinėmis, infekcinėmis ar onkologinėmis ligomis, sutrikdoma geležies apykaita ir ji nebegali būti panaudojama eritrocitų gamybai.“

Vidaus ligų gydytoja pratęsia, kad su antrąja priežasčių grupe – eritrocitų ir juose esančio hemoglobino praradimu – žmonės dažniausiai susiduria kraujuodami, tačiau anemija galima susirgti ir dėl kai kurių ligų bei būklių sukeliamos hemolizės.

„Šiuo atveju susirgimas yra vadinamas hemolizine anemija, kurį gali sukelti įgimta fermentų stoka arba eritrocitų formos pakitimai. Taip pat eritrocitų sunykimą gali sukelti infekcinės ligos, pavyzdžiui, maliarija, blužnies ar kepenų padidėjimas, autoimuninės priežastys. Visgi viena dažniausių eritrocitų praradimo priežasčių – kraujavimas. Tačiau neretai kraujavimas gali būti nepastebimas, pavyzdžiui, lėtinis kraujavimas iš žarnyno, o jam aptikti reikalingi specialūs tyrimai, kuriuos, įtaręs kraujavimą, paskirs jūsų gydytojas“, – teigia specialistė.

Kaip atpažinti anemiją?

R. Bartulytės teigimu, anemijos sukeliami simptomai priklauso nuo to, kiek ji pažengusi ir kaip greitai išsivystė.

„Jei mažakraujystė vystosi pamažu, pavyzdžiui, dėl geležies trūkumo maiste, organizmas turi laiko adaptuotis prie deguonies stygiaus ir simptomai būna ne tokie akivaizdūs. Net ir tokiu atveju, žmogus jaučiasi nuolat pavargęs, apatiškas, silpnas, jam svaigsta galva.

Anemijai pažengus labiau, atsiranda dusulys, galvos skausmai, sumažėja fizinio krūvio tolerancija, dažnėja širdies plakimas. Jeigu hemoglobino koncentracija kraujyje sumažėja staiga, gali išsivystyti dar pavojingesnės būklės – sąmonės sutrikimai, ištikti miokardo infarktas. Svarbiausia, neignoruoti naujų simptomų ir kreiptis į gydytoją, kad diagnozę nustatyti būtų galima laiku“, – pažymi gydytoja.

Geležies trūkumą rodo ir kiti simptomai

R. Bartulytė toliau pasakoja, kad jeigu žmogaus organizme trūksta geležies, jam gali pasireikšti ne tik anemija, bet ir kitos problemos.

„Stingant šio mikroelemento, ima sausėti ir trūkinėti oda, skilinėti ir slinkti plaukai, lūžinėti nagai, kenčia protinė veikla – tampa sunkiau susikaupti, svaigsta galva, vargina prasta nuotaika. Moksliniai tyrimai rodo, kad geležies trūkumas didina migrenos, neramių kojų sindromo išsivystymo riziką. Taip pat geležis reikalinga imuninės sistemos tvirtumui – jos stygius lemia pasikartojančias infekcijas, lėčiau gyjančias žaizdas.“

Geriausia apsauga – pilnavertė mityba ir reguliarūs kraujo tyrimai

Gydytoja pasakoja, kad pagrindinis mažakraujystės priešas – subalansuota ir pilnavertė mityba: „Žmogaus organizmas geležį ir vitaminą B12 geriau pasisavina iš gyvūninės kilmės maisto, todėl kartu su mums taip reikalingomis daržovėmis, grūdais ir vaisiais kartu reikėtų valgyti ir mėsą bei žuvį. Jeigu visgi tokia mityba jums yra nepriimtina, pavyzdžiui, esate vegetaras ar veganas, patartina su maistu vartoti geležies ir vitamino B12 papildus.“

Ji pratęsia, kad dažnu atveju mažakraujystės ar bent ūmesnių jos fazių galima išvengti stebint savo organizmą ir bent kartą per dvejus metus, o vyresniems ar lėtinių ligų turintiems gyventojams – dar dažniau, atlikti bendrą kraujo tyrimą.

„Praktikoje pasitaiko atvejų, kai apie ženklią anemiją žmonės sužino atsitiktinai atlikę bendrą kraujo tyrimą, o iki tol varginusį silpnumą, nuovargį ar apatiją pacientai linksta pateisinti dideliu gyvenimo tempu ar stresu. Jeigu pastebėjote minėtus simptomus – nedvejokite ir kreipkitės į specialistus, nes tai gali būti perspėjantys simptomai, o mes parinksime jums tinkamiausią gydymo būdą“, – teigia Vilniaus Terapinio gydymo centro vidaus ligų gydytoja R. Bartulytė.

spot_img

Slapti pirkėjai vieną mažiausių mėsos kainų užfiksavo „Rimi“ 

Gruodžio mėnesį atliktas slapto pirkėjo ir rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“ tyrimas* nustatė, kad vienos mažiausių mėsos produktų kainų buvo prekybos tinkle „Rimi“. Tai – itin gera žinia norintiems sutaupyti ir ruošiant Kalėdų bei Naujųjų...

Idėjos dar nesuplanavusiems Naujųjų: šventinių kelionių scenarijai nuo romantiškosios Europos iki egzotiškųjų tropikų

Naujųjų metų šventė – puiki proga ištrūkti iš kasdienės rutinos, atsisakyti įprastų tradicijų ir pasinerti į netikėtas bei įdomias patirtis. Norintys pasitikti Naujuosius toliau nuo gausiai nukrauto stalo, renkasi keliauti po kultūriškai turtingą Europą,...

Astrologinė prognozė gruodžio 13-ai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien noriai su visais bendrausite, žarstysite patarimus. Galite daug ką išsiaiškinti, aptarti. Tai turėtų išeiti į naudą. Vakare neatsisakysite užsukti į svečius arba pas save pakviesti pavakarojimui kaimyną, giminaitį. JAUTIS. Šiandien jus labiausiai trauks...

„Rimi“ plečia parduotuvių tinklą: modernus prekybos centras atvėrė duris Šiauliuose

Metams einant į pabaigą ir didžiosioms šventėms nenumaldomai artėjant, prekybos tinklas „Rimi“ tęsia savo plėtrą ir šiandien Šiauliuose atidarė 89-ąją tinklo parduotuvę. Adresu Statybininkų g. 23E įsikūrusi parduotuvė šiauliečiams padės dar patogiau apsipirkti ir...

„Rimi“ skelbia, kaip per šventes dirbs el. parduotuvė ir kur pavyks apsipirkti sausio 1...

Kaip ir ankstesniais metais, pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, visos fizinės „Rimi“ parduotuvės nedirbs, o sausio 1-ąją, pritrūkus ingredientų šventiniams patiekalams, bus galima apsipirkti net 41-oje budinčioje parduotuvėje visoje Lietuvoje. Galės apsipirkti pirmąją metų dieną „Rimi...

Nomeda Marčėnaitė kviečia švęsti Kalėdas atsakingai ir tvariai

Menininkė Nomeda Marčėnaitė dalijasi mintimis apie šventines tradicijas, namų puošybą ir vartojimo kultūrą, ragindama susimąstyti apie tikrąją Kalėdų prasmę. Ji pripažįsta, kad šeimos tradicijos keičiasi, tačiau vertybės išlieka. „Mėgstu išsitraukti girliandas, senus žaisliukus, kurie...

Ypač laukta šventinė „Maisto fiesta“ – jau „Iki“: 40 proc. nuolaida – nuo pat...

Pasiruošti gausesnėms Kalėdoms pavyks ir arčiau namų, ir stipriai sutaupant. Į „Iki“ jau grįžo itin didelio pirkėjų aktyvumo sulaukianti akcija „Maisto fiesta“. 4 dienas „Iki“ parduotuvėse lojalūs pirkėjai gali patogiai, greitai ir su 40...

Brangiausia dovana – laikas kartu: švenčių proga su vaikais imbierinius sausainius kepė net krepšininkai

Artėjant gražiausioms metų šventėms prisimename bendrystės svarbą. Norėdamas ją įprasminti prekybos tinklas „Rimi“ į organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamą vaikų dienos centrą sukvietė komandos „Wolves Twinsbet“ krepšininkus, kurie drauge su vaikais pirmą kartą kepė imbierinius...

Kaip mažiname darbo pajamų nelygybę Lietuvoje?

Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje pastebimos dvi ryškios tendencijos: beveik kasmet didėja minimali alga ir mažėja darbo pajamų nelygybė. Šiais metais Lietuvos Banko, Finansų ministerijos ir VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto atliktas tyrimas atskleidžia...

Lietuvos gyventojų skolų žemėlapis: sumos ir kiekiai įvairiose savivaldybėse

Lietuvos antstolių rūmų iniciatyva pirmą kartą sudarytas skolų žemėlapis parodė, kad įsiskolinimo lygis atskirose savivaldybėse skiriasi kelis kartus. Iš žemėlapio matyti, kad mažiausiu pradelstų skolų bagažu išsiskiria tankiausiai apgyvendintos Lietuvos vietovės ir kurortai, o...

Išlikite atsargūs: telefoniniai sukčiai toliau apsimeta „Sodros“ darbuotojais

Gyventojai ir toliau sulaukia melagingų skambučių, kuriuose sukčiai apsimeta „Sodros“ darbuotojais. Siekdami išvilioti asmens duomenis jie pasitelkia įvairius scenarijus. Šie skambučiai nėra susiję su „Sodra“, todėl labai svarbu jokiu būdu neteikti asmeninės informacijos telefonu. Sukčiai...

Paskelbti Baltijos tvarumo lyderiai:  tarp nugalėtojų –Lietuvos atstovai

Lapkričio 27 d. ketvirtus metus iš eilės buvo paskelbti Baltijos tvarumo apdovanojimų nugalėtojai. Miestų plėtros kategorijoje pirmąją vietą pelnė Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo projektas – miesto bitininkystės paslauga „Urbanbee“, o „DPD Baltics“ laimėjo pagrindinį prizą transporto...

Be geros kraujotakos nėra geros atminties: kaip išsaugoti smegenų sveikatą?

Kraujotakos sistemos ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių Lietuvoje, nulemianti daugiau kaip pusę visų atvejų, skelbia Higienos institutas. Pasak Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ Neurologijos centro gydytojo neurologo dr. Jokūbo Fišo, siekiant sumažinti jų tikimybę, svarbu...

3 dažniausios nelaimės namuose: kaip turėtume elgtis kiekvienos jų atveju?

Nors namai įprastai siejasi su saugumo jausmu, skaičiuojama, kad maždaug trečdalis nelaimingų atsitikimų įvyksta būtent namuose. Dažniausiai žmonės susižeidžia parkritę, įsipjauna aštriais objektais, patiria nudegimus ar nusipliko verdančiu vandeniu. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Judita...

Pataria ekspertas: kaip džiaugtis Kalėdomis neišauginant elektros sąskaitos?

Didžiosios metų šventės tiesiog neatsiejamos nuo žaliaskarės eglutės ir įvairiaspalvių girliandų bei papuošimų. Deja, bet toks kalėdinės nuotaikos kūrimas dažnai susijęs ir su elektros sąskaitos padidėjimu. Ekspertas pataria, kaip elgtis per šventes, kad sąskaita...

Alytaus rajone iš namo pavogta 21,5 tūkst. eurų

Alytaus rajone iš namo galimai pavogta 21,5 tūkst. eurų, pranešė policija. Anot Policijos departamento, sekmadienį, 14 val. 36 min. į policiją kreipėsi moteris (gim. 1978 m.), kuri pareiškė, kad gruodžio 7 d., apie 20 val.,...

ORAI: Krituliai ir žiemos sąlygos keliuose

Šią savaitę Lietuvoje vyraus įvairios žiemos sąlygos, kurios ypač paveiks šiaurinius rajonus. Pirmadienį laukia nedideli krituliai, daugiausia šiaurinėje šalies dalyje. Rytą kai kur galimi pavojingi reiškiniai – silpna lijundra ir plikledis. Šiaurės rytų ir rytų...

Astrologinė prognozė gruodžio 9-ai, pirmadieniui

AVINAS. Ši diena jums bus gana pasyvi. Ir gerai, nes bet koks skubotumas gali tik pakenkti, ypač jei nesiklausysite savo intuicijos. Geriausiai seksis tvarkyti konfidencialius reikalus, užsiimti labdara, socialine ir medicinos veikla. JAUTIS. Šiandien seksis...

Kaip turėtų atrodyti geras darbo pokalbis? Ekspertė pasidalijo didžiausiomis kandidatų klaidomis

Tinkamas pasiruošimas darbo pokalbiui yra itin svarbus, kadangi gali lemti, ar gausite norimą darbą. Darbuotojų atrankos specialistai pastebi, kad vien kvalifikacijos ir patirties kandidatams šiandien nebepakanka – pokalbio metu svarbu mokėti save pristatyti ir...

Kas laukia Šaulio ir kitų ženklų? Astrologinė prognozė kitai savaitei!

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gruodžio 9–15 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje seksis užsiimti labdara, socialine ir medicinos veikla. Nenuvils ir intelektinė bei kūrybinė veikla. Galbūt teks rinktis laiko leidimo variantą artėjančioms šventėms – tai, kas stabilu, įprasta,...

Su „Rimi“ produktais iškepsite duoną, kuri nuo šventinio stalo dings pirmiausia – Kotryna Stankuvė...

Nors šventiniai kepiniai žiemos šventėms dažniausiai asocijuojasi su pyragais, keksais ir meduoliais, maisto tinklaraščio „Ko nors skanaus“ autorė Kotryna Stankuvė siūlo išsikepti kalėdinės duonos. Jos vaikystės namuose Kūčių bei Kalėdų stalas būna nukrautas tradiciniais,...

„Rimi“ padės džiugiau sutikti šventes su augintiniais – žvalgykitės pigesnių advento kalendorių keturkojams

Dažnas šuns šeimininkas nori palepinti savo augintinį, tad ne išimtis ir prieššventinis laukimas, kurio metu netrūksta kalėdinių susibūrimų, kai pastalėse sugula mylimi keturkojai. Šunų mokyklos įkūrėja Diana Makarovaitė sako, kad nevertėtų augintiniams dalinti šventinių...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img