4.3 C
Alytus
2024 / 04 / 17

Kokiais skanumynais XIX a. lepinosi Lietuvos dvarininkai: laikui nepavaldus kuchmistro receptas

Ar jau skaitėte?

XIX a. dvaruose vasarą virė kultūrinis gyvenimas – iš Europos miestų į savo atostogų rezidencijas sugrįžę didikai nešė į dvarus europietiškus papročius ir gastronomines tradicijas. Etnologė atskleidžia, kodėl dvaro personalas kasmet nekantriai laukdavo sugrįžtančių kilmingųjų, o kuchmistras dalinasi didikų laikus menančiu receptu.

- Reklama -

Vasaros darbai ir šventės

Pasak etnologės Gražinos Kadžytės, daugelis mūsų šalies didikų dažniausiai būdavo įsikūrę didžiuosiuose Lietuvos bei Europos miestuose – Vilniuje, Varšuvoje ir netgi Paryžiuje, o į dvarus atvykdavo reziduoti tik vasarą. Kilmingųjų dvariškių grįžimui valstiečiai ruošdavosi iš anksto – aplinkos ir vidaus tvarkymo darbus pradėdavo dar pavasarį.

„Dvaro personalas ir aplinkinių kaimų gyventojai kasmet nekantraudavo sužinoti, kada į vasaros rezidenciją vėl sugrįš šeimininkai. Sugrįžtuvių proga būdavo ne tik kruopščiai sutvarkomos bei išvėdinamos menės, tačiau ir apipinami dvaro vartai bei gėlėmis išpuošiamos erdvės. Pro kaimus vykstantiems kilmingiesiems jau iš tolo kepurėmis mojuodavo pakelėse gausiai susirinkę žmonės”, – pasakoja etnologė.

G. Kadžytė pažymi, jog vasarą dvarai tapdavo savotiškomis kultūros salomis, kur vykdavo įvairūs koncertai, teatro trupių pasirodymai. Kilmingieji turėjo galimybę pasikviesti profesionalius muzikantus bei įsigyti aukščiausios kokybės instrumentus, tokius kaip klavesinai, smuikai ir net fortepijonai. Laukuose žemės ūkio derlių prižiūrėję valstiečiai taip pat turėdavo progų atsikvėpti, paminėti pačias svarbiausias šventes.



„Didžiausios ir smagiausios būdavo su derliumi susijusios iškilmės: pradedant gegužės mėnesio pabaigoje vykstančiomis Sekminėmis, kai skambant liaudiškoms „paruginėms” didikai kartu su savo damomis jodinėdavo lankyti rugių laukų ir kaimų, baigiant įspūdingomis javapjūtės apeigomis rugpjūčio pradžioje. Nupjovę javus, valstiečiai pagal vietines tradicijas puošdavo rugių pynę, mitologijoje vadinamą „jievarą”, kuris būdavo atnešamas ir iškilmingai įteikiamas dvaro šeimininkui. Sėkmingo derliaus nuvalymo nuo laukų ir jo pagerbimo šventėje, ypač per Žolinę, kilmingieji puotaudavo ne tik su svečiais, bet ir talkininkams paruošdavo gardžių vaišių, maloniai pabendraudavo”, – apie pagrindines vasaros šventes kalba etnologė.

Ką vasarą valgydavo dvaro gyventojai?

G. Kadžytė sako, jog valstiečių maisto racione vyravo skalsūs ir greitai pagaminami patiekalai. Valstiečiai kasmet nekantraudavo sulaukti vasaros darbymečio pabaigos, kad galėtų atšvęsti ir pasivaišinti dvaro virtuvėje gaminamais skanėstais.

- Reklama -

„Puikų užkandį atstodavo juoda naminė duona, pagardinta sodo obuoliais. Pagrindiniai patiekalai taip pat turėjo būti nesudėtingi ir greitai paruošiami, kadangi maisto gaminimui darbininkai tiesiog neturėdavo laiko, jau nuo pat ryto jų laukdavo ūkio darbai”, – pasakoja etnologė.

Pasak jos, pagrindiniai valstiečių vasaros vakarienių patiekalai buvo duona su pienu, bulvienė, lapienė, gnaibytinė sriuba – „zacirka”. Dienos meniu užpildydavo taip pat nesunkiai paruošiami valgiai: „Jeigu užaugo „batviniai“, tuomet darbininkai ir valgydavo iš jų virtą sriubą. Ryte šeimininkė išvirdavo tiek maisto, kad užtektų to paties „pasrėbti” ir per pusryčius, ir per pietus, ir vakare. Tiesa, kas pagaudavo ar gaudavo bičių spiečių, įsirengdavo avilių, to šeima galėdavo pasmaližiauti medumi, tačiau šis gamtos lobis buvo naudojamas labai taupiai.

Kitokie maisto įpročiai vyraudavo dvarininkų virtuvėje, kur vyriausioji šeimininkė, vadinta „akmistrine”, stengdavosi pagaminti kuo išradingesnius patiekalus – dėl gastronominių atradimų dvarai netgi pasivaržydavo tarpusavyje. Kulinarinės receptūros būdavo perimamos iš įvairiausių Europos kultūrų, nuolat gvildenant naujas ingredientų kombinacijas, prieskonių derinius. Dvaruose būdavo ir prieskoninių žolelių darželiai, įdomesnės „inspektų“ (šiltnamių) daržovės taip pat atėjo per dvarus. Ko prireikus, virtuvės padėjėjai čia pat priskindavo ir atnešdavo.”

G. Kadžytė pasakoja, jog didikai buvo pratę prie įvežtinių produktų, tad ant stalų šalia įdarytų fazanų, putpelių puikuodavosi ir jūrų egzotika, ir įdomiausių pavadinimų desertai. Suprantama, šeimininkams buvo garbė nustebinti svečius vietos gėrybėmis: „Jeigu svečiai atvykdavo birželio pabaigoje arba liepos pradžioje, būdavo populiaru nedideliuose indeliuose patiekti šviežias žemuoges su pienu. Esant mėlynių sezonui, buvo maišomos abi uogų rūšys bei gardinamos plakta grietinėle. Labai vertintos ir iki šiol apdainuojamos Sūduvos soduose raustančios vyšnios, kuriomis gardinti bei puošti ledai, vadinti „šaltkoše.”

Didikų gastronomines tradicijas puoselėjančio Zyplių dvaro virtuvės restorano „Kuchmistrai”, kuchmistras sako, kad minėtų patiekalų interpretacijų, tokių kaip kepti fazanai, žalibarščiai ir šaltokošė, galima paragauti ir šiandien. Istorijos įkvėptą saldėsį – meduolinį pyragaitį – kuchmistras kviečia pasigaminti patiems ir pateikia receptą, kuriame atsiskleidžia tradicinė gastronomija bei ją papildantys modernios kulinarijos akcentai iš mūsų krašto ingredientų, pagardintų kadaise itin egzotiškais prieskoniais.

„Kuchmistrų“ meduolinis pyragaitis

Reikės:

  • 200 g kvietinių miltų,
  • 80 g cukraus,
  • 160 g medaus,
  • 3 kiaušinių (M dydžio),
  • žiupsnelio sodos,
  • žiupsnelio druskos,
  • 20 g sviesto,
  • 100 g grietinės,
  • 6 vnt. gvazdikėlių,
  • pusės muskato riešuto,
  • 1 a. š. malto cinamono.

Gaminimas:

Miltus, sodą ir druską persijojame per sietelį. Gvazdikėlius ir muskatą sutriname ir sumaišome su cinamonu. Medų, cukrų ir gautą prieskonių mišinį sudedame į puodą ir pakaitiname ant ugnies, kol medus suskystės ir pratirps cukrus, gautą masę padedame atvėsti iki maždaug 40°C temperatūros arba kol masė bus šilta, bet ne karšta. Patarimas: pakaitinti ar šiek tiek paskrudinti prieskoniai geriau atskleidžia savo skonį.

Atskiriame kiaušinio trynį nuo baltymo. Išplakame baltymus iki standžios putos, kiaušinio trynius gerai išplakame šluotele iki kreminės konsistencijos ir sumaišome kartu su medaus mase, pilame ištirpinta sviestą ir grietinę ir gerai viską išmaišome, dedame miltų mišinį ir dar kartą gerai išmaišome, kad neliktų „guziukų“.

Į gautą masę dedame pusę kiaušinio baltymų ir gerai išmaišome. Dedame kitą pusę baltymų ir atsargiai įmaišome pagal laikrodžio rodyklę, kol pilnai įsimaišys. Pyragaičio masę pilame į kepimo popieriumi išklotą skardą.

Orkaitę įkaitiname iki 180°C ir kepame 25 minutes. Pyragaičiui iškepus, orkaitės dureles pradarykite ir palikite jį pamažu atvėsti.

Didikų laikus menantį saldėsį skanaukite su vyšnių uogiene ar iš sodo ką tik nuskintomis vyšniomis, o bus dar skaniau, jei uždėsite ir kreminio sūrio.

spot_img

Iki šiol nematyta idėja virsta dar viena „Iki“ inovacija: į pirmąjį posėdį susirinko „Iki“...

Prekybos tinklas „Iki“, nuolat siekdamas užtikrinti geriausią apsipirkimo patirtį, tęsia drąsių idėjų įgyvendinimo lyderystę. „Iki“ šiais metais ėmėsi dar vienos inovacijos – subūrė „Iki“ klientų valdybą. Naujovė sulaukė milžiniško susidomėjimo, ir iš 1200 kandidatų...

ORAI: Numatoma stipri šalna, apdenkite augalus

Antradienio dieną krituliai, daugiausia lietus. Vėjas šiauriniuose rajonuose besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, pietiniuose pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 4–9, Pietryčių Lietuvoje vietomis 10–12 laipsnių šilumos. Trečiadienį...

Balandžio 16 -oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio šešioliktoji, antradienis – 106-oji metų diena (antroji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 258 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Algedė, Benedikta, Benediktas, Giedrė, Giedrius, Gražvyda, Gražvydas, Kalikstas, Ūdrys; rytoj: Aniceta, Anicetas, Giedrė, Giedrius,...

Astrologinė prognozė balandžio 16-ajai, antradieniui

AVINAS. Regis, būsite nusiteikę rizikuoti. Jeigu esate verti sėkmės, ją patirsite. Galimas netikėtas siurprizas, dovana. Kita vertus, derėtų pasisaugoti finansinių sukčių. JAUTIS. Nesibaigianti rūpesčių virtinė neleis jums atsipalaiduoti. Kita vertus, po nelengvų svarstymų ir trikdžių,...

„Rimi“ siūlo pasigaminti ypatingą patiekalą pigiau: ramenų ir daržovių salotose susitiks Rytai ir Vakarai...

Pasirodžius šviežių kopūstų derliui, galima kaskart pasiruošti įvairių salotų, kurioms tinka jauni švieži kopūstlapiai. Jei pridėsime įvairiaspalvių daržovių, pagardinsime jas mėsa ar riešutais, turėsime puikų patiekalą pietums ar vakarienei. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja...

ORAI: Šiandien debesuota su pragiedruliais, laukiama vietomis ir šalnos 1–3 laipsniai šalčio

Šiandien debesuota su pragiedruliais. Be žymesnio lietaus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Antradienio naktį vietomis, dieną daug kur palis. Naktį kai kur rūkas. Vėjas besikeičiančios...

Balandžio 15-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio 15-oji – Kultūros diena; Pasaulinė cirko diena. 1935 metų balandžio 15 dieną Vašingtone JAV prezidentas Theodore'as Rooseveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo....

Astrologinė prognozė balandžio 15-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Diena bus gana buitiška, teks rūpintis žemiškais, materialiais dalykais. Nemažai dėmesio pareikalaus šeima, vaikai. Rūpesčių gali sukelti pagyvenę artimieji. JAUTIS. Regis, šiandien būsite nusiteikę padėti artimos aplinkos žmonėms, giminaičiams patarimais, perspėjimais ir kt. Nerimo...

ORAI: Šiandien palis, kai kur perkūnija

Šiandien Lietuvoje bus daug kur palis, kai kur perkūnija. Vakariniuose rajonuose rytą vietomis rūkas. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s, pajūryje iki 23 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15, vakariniame pakraštyje 7–9...

Balandžio 14-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio 14-oji – Nacionalinė finansinio raštingumo diena. Balandžio keturioliktoji, sekmadienis (paskutinė 15-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 260 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Justina, Justinas, Vaišvydas, Vaišvydė, Vaiva, Valerijonas, Visvaldas; rytoj: Anastazija, Anastazijus, Gema, Liudvina,...

Astrologinė prognozė balandžio 14-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Jūsų dėmesio, šilumos labai laukia artimieji, vaikai. Derėtų bent šiek tiek atskleisti savo rūpestingumą, antraip galimi nesusipratimai, nuoskaudos. Tinkamai elkitės su buitine technika. JAUTIS. Šiandien nepraleiskite progos pabendrauti su žmonėmis, kurie gali jums duoti...

ORAI: Savaitgalį pasieks aktyvaus ciklono debesys, įsismarkaus vėjas

Šeštadienio dieną daug kur, daugiausia Rytų Lietuvoje, palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s. Temperatūra 8–13, vietomis 14–16 laipsnių šilumos. Sekmadienį daug kur palis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, dieną daug kur gūsiai...

Balandžio 13-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio tryliktoji, šeštadienis (šeštoji 15-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 261 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algaudė, Ida, Idalija, Iduna, Liaugaudas, Liaugeda, Liaugedas, Liaugedė, Liauginta, Liaugintas, Liaugintė, Martynas, Mindaugas; rytoj: Justina, Justinas, Vaišvydas, Vaišvydė,...

Astrologinė prognozė balandžio 13-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Daug bendrausite, juokausite, flirtuosite. Galite susitarti dėl trokštamo pasimatymo, kelionės ar pan. Visgi svarbu neprarasti savitvardos su kontaktais, nes situacija bus nestabili. Vakaras palankesnis ramiam buvimui namuose nei nuotykiams. JAUTIS. Šiandien jums labiausiai rūpės...

Griliaus sezoną atidarykite pigiau su „Rimi“: šie patarimai padės iškepti sultingą ir aromatingą kepsnį

Ankstyvas pavasaris ištraukė mus iš namų į šviežia žaluma apsipylusią gamtą, tad ne vienas jau atidarė ir grilinimo sezoną – juk lauke gaminti ir valgyti visada skaniausia. Tiesa, norit šeimą nustebinti įspūdingesniu kepsniu, reikia...

ORAI: Šiandien numatomas vietomis nedidelis lietus. Rytą kai kur rūkas

Šiandien Lietuvoje numatomas vietomis nedidelis lietus. Rytą kai kur rūkas. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s. Aukščiausia temperatūra 12–17, Vakarų Lietuvoje kai kur 8–11 laipsnių šilumos. Šeštadienį daug kur palis, dieną vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių,...

Balandžio 12-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio 12-oji – Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena. Balandžio dvyliktoji, penktadienis (penktoji 15-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 262 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Alfredas, Galkanta, Galkantas, Galmantas, Galmantė, Julius, Jūratė, Preibutas, Preibutė, Preigilas,...

Astrologinė prognozė balandžio 12-ajai, penktadieniui

AVINAS. Regis, teks pabėgioti, jei norėsite suspėti nuveikti suplanuotus darbus. O jų išties nestigs. Tikėtina reikšminga informacija, kuri neramins. Venkite rizikos kelyje, neviršykite greičio. JAUTIS. Regis, sieksite susikurti tvirtesnį materialini pagrindą, labiau įsitvirtinti versle, darbe....

Dabar „Rimi“ įsigysite makaronų pigiau – paprastos taisyklės padės išsirinkti tinkamiausius jūsų patiekalui (receptas)

Tikrai nesuklysime sakydami, kad makaronų rasime kiekvienos virtuvės spintelėje – jie gelbėja ir dienas iki stipendijos skaičiuojantį studentą, ir po darbų su šviežiai ruošta vakariene prie stalo susėsti skubančią šeimą. Gydytoja dietologė dr. Edita...

Praeities didybę menantis Tunisas: kelionė, kuri nukels į netikėtus istorijos ir kultūros vingius  

Tunisas – unikali, didinga praeitimi dvelkianti šalis, kurios kultūrinis paveldas giliai įsišaknijęs žmonijos civilizacijoje. Viena iš priežasčių – Tuniso lokacija: šalis įsikūrusi Šiaurės Afrikoje, strategiškai patogioje vietoje prie Viduržemio jūros, tad istorijos eigoje čia...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

ORAI: Temperatūra kris 10 laipsnių, sustiprės vėjas

Ketvirtadienį vakare vakariniuose rajonuose vietomis truputį palis. Vėjas vakarų, pietvakarių, 8–13 m/s, po pietų kai kur gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra dieną 12–17, pajūryje 9–11 laipsnių šilumos. Penktadienį vietomis truputį palis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s,...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img