Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos intensyviosios terapijos Operacijų poskyryje penktadienį atliktos trys pirmosios endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos. Pirmąsias tokias operacijas atlikusiam ligoninės Diagnostikos centro Endoskopijų padalinio koordinatoriui gydytojui endoskopuotojui chirurgui Justui Biručiui asistavo dr. Lucas Karsenty iš Paryžiaus Amerikos ligoninės. Tam, kad šios unikalios operacijos būtų atliekamos, ligoninės operacinėje sumontuota naujausia endoskopinė įranga, o patyręs endoskopuotojas žinių ir praktikos pusę metų sėmėsi aukščiausio lygio Europos šalių: Vokietijos, Čekijos, Prancūzijos klinikose.
Operacijos praėjo sklandžiai
Po antrosios operacijos, atliktos Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, žurnalistams kalbėjęs dr. Lucas Karsenty iš Paryžiaus, akcentavo minimaliai invazyvios operacijos teigiamą poveikį žmogui, ypač, kai jį vargina ne tik viršsvoris, bet ir kitos gretutinės ligos, išsivysčiusios dėl antsvorio: cukrinis diabetas, kraujagyslių ligos. Netekus 20 proc. kūno masės, kas yra daug, atsitraukia ir ligos. Prieš keletą metų atsirado ir sparčiai populiarėja skrandžio mažinimo operacijų modifikacija – endoskopinė skrandžio plastika, kuri pasižymi dar mažesniu invazyvumu ir atliekama be jokio pjūvio.
Endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos metu skrandis yra užsiuvamas iš vidaus, naudojant specialų, ant endoskopo montuojamą vienkartinį įrenginį, suformuojamas „vamzdelis“. Ši operacija labai efektyvi ir saugi. Praėjus dvylikai mėnesių po operacijos pacientai atsikrato iki 20 proc. antsvorio, sumažinamos gretutinių ligų komplikacijos ir rizika.
Tris pacientus vakar operavęs gydytojas chirurgas endoskopuotojas Justas Birutis, bendraudamas su žurnalistais, pasidžiaugė, kad atvyko į ligoninę patyręs specialistas iš Prancūzijos dr. Lucas Karsenty ir nereikėjo baimintis dėl netikėtumų, kurių kiekvienos procedūros metu gali iškilti.
„Čia pat mums parodo, kaip reikia neeilines situacijas ar iškilusias problemas išspręsti“, – sakė gydytojas ir džiaugėsi, kad visos operacijos praėjo sklandžiai, ir baigėsi minimaliai invazyviai per burną, kaip ir buvo pradėtos.
Pacientas, nubudęs po operacijos, gali jausti tik nedidelį pykinimą, nežymų skausmą.
Paklaustas, pagal kokius kriterijus buvo atrinkti pacientai ir kiek jų buvo, gydytojas paaiškino, kad tikslas buvo parinkti žmones, kurių kūno masės indseksas daugiau nei 30. Bet siekiamybė – turintys gretutinių ligų, kurios išsivysto dėl antsvorio: cukrinis diabetas, kraujagyslių ligos, arterinė chipertencija, II tipo diabetas. Medikų tikslas – penkerius metus stebėti tuos pacientus ir jų ligas, įsitikinti, ar pavyko juos išgydyti.
Pacientų atranka griežta
Pacientų atranka operacijai buvo sudėtinga, nes norinčių operuotis buvo labai daug. Šiauliuose konsultacijoms atvyko 180 pacientų, iš kurių reikėjo atrinkti keturis žmones, kuriems operacija atlikta nemokamai. Todėl kriterijai buvo griežti. „ Žmones nustebindavo, kad negalėsim operuoti rūkančių, kad į operuojamų pacientų sąrašą negalime įtraukti vartojančių alkoholį, varginamų psichikos ligų“, – sako J. Birutis ir paaiškina, kad po šios operacijos iš žmogaus reikia labai daug pastangų, nes operacija yra tik mažas žingsnis prieš didelius darbus.
Gydytojai, atlikę operaciją, suteikia žmogui tik džiaugsmą patirti sotumo jausmą, o toliau tenka dirbti pačiam. Diagnostikos centro vadovė gydytoja dietologė Kristina Kurganovienė šiems pacientams teiks mitybos rekomendacijas ir stebės, kaip jų laikomasi. Jei pacientas jų klausys, 20 proc. netekto viršsvorio, gydytojo manymu, bus tik tikslo pradžia.
„Mūsų tikslas penkerius metus stebėti tuos pacientus, sekti jų sveikatos būklę, įsitikinti, ar mes pajėgėme juos išgydyti“, – sako gydytojas J. Birutis ir džiaugiasi, kad galimybė padėti žmonėms yra labai laiku, kai dėl fizinio aktyvumo stokos, kalorijų pertekliaus kankina nutukimo epidemija.
Zita Katkienė
Viešųjų ryšių specialistė
Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ