15.5 C
Alytus
2024 / 06 / 02

Hipertenzija sergančių jaunų žmonių skaičius išaugo beveik 6 kartus

Ar jau skaitėte?

Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šią dieną profesorius, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas atkreipia dėmesį į opią problemą – šia klastinga liga vis dažniau sergančius jaunus žmones. Kas lemia padidėjusį kraujo spaudimą esant jauno amžiaus? Kokie pagrindiniai šios ligos rizikos veiksniai ir ką turėtų žinoti kiekvienas jaunas žmogus, norintis išvengti padidėjusio kraujospūdžio?

- Reklama -

Pasak prof. M. Miglino, jaunų žmonių, kuriems diagnozuojamas padidėjęs kraujo spaudimas, skaičius kasmet vis didėja, o per pastaruosius 30 metų jis išaugo beveik 6 kartus.

Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Iliustracinė nuotrauka.

„Žmonės iki 18 metų vis dažniau serga hipertenzija – tai galima vadinti šių laikų epidemija. Prieš 30 metų hipertenzija būdavo diagnozuojama vienam vaikui ar paaugliui iš 100, dabar šia liga gali sirgti netgi 6 jauni žmonės iš 100. Tai labai didelė, opi problema. Hipertenzijai išsivysčius esant jauno amžiaus, ši liga niekur nedingsta, tad žmogui sulaukus pilnametystės ji ir toliau progresuoja, jeigu nėra aptinkama ir suvaldoma laiku. Pamažu hipertenzija pažeidžia organus, inkstų ir smegenų kraujagysles, sukelia kraujagyslių sustandėjimą, širdies hipertrofiją, pokyčius akyse, smegenyse. Jos negydant, šios komplikacijos pasireiškia kur kas anksčiau, o tai susiję su blogesne gyvenimo kokybe, mažesne gyvenimo trukme, prarastais sveiko gyvenimo metais“, – pasakoja profesorius.

Pagrindinės hipertenzijos esant jauno amžiaus priežastys, anot profesoriaus, yra sėslus gyvenimo būdas, netinkama mityba.

„Tai šių laikų rykštė – gyvename patogų gyvenimą, už tai mokame savo sveikata. Daugėja prastai besimaitinančių, daug saldžių gėrimų, greitojo maisto, druskos vartojančių vaikų ir paauglių. Per didelis druskos vartojimas ir nutukimas ypač prisideda prie hipertenzijos vystymosi jauname amžiuje. Ši liga gali būti ir paveldima, tačiau daugiausia įtakos jai turi aplinkos veiksniai. Juk per 30 metų genetika nepasikeitė, pakito tik žmonių gyvenimo būdas, lėmęs beveik 6 kartus išaugusį hipertenzijos atvejų jauname amžiuje skaičių“, – sako specialistas.

Pradinėse stadijose liga sunkiai pastebima

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas.

Daugelis žmonių, pasak profesoriaus, vadovaujasi šia mintimi: „Jeigu nejaučiu skausmo, jaučiuosi gerai, vadinasi, esu sveikas.“ Deja, taip manyti gali būti klaidinga.

- Reklama -

„Pradinėse hipertenzijos stadijose šiai ligai būdingi simptomai nėra ryškūs. Dažniausiai liga aptinkama apsilankius pas gydytoją, atlikus specialius tyrimus. Tuo ši liga ir klastinga – jei nesimatuoji kraujo spaudimo, gali sirgti ir nė nežinoti. Labai svarbu didinti sveikatos raštingumą, edukuoti žmones apie tai, kad simptomų nebuvimas nebūtinai reiškia, kad esi sveikas. Todėl svarbu reguliariai apsilankyti pas gydytoją“, – pabrėžia prof. M. Miglinas.

Anot jo, trumpalaikis netinkamas gyvenimo būdas, kai patiriama daug streso, valgoma daugiau nesveiko maisto, mažiau judama, nesukels hipertenzijos, tačiau, šiems gyvenimo būdo įpročiams užsitęsus, rizika susirgti didėja.

„Tai, kaip greitai išsivystys ši liga, priklauso nuo daugybės veiksnių. Pavyzdžiui, kraujagyslių sveikatos, organizmo reakcijos į suvartojamą druskos kiekį. Kai kurių žmonių organizmas sugeba sėkmingai pašalinti druskos perteklių per inkstus, o kai kuriems dėl šio proceso padidėja kraujospūdis. Apskritai rizika sirgti hipertenzija auga su amžiumi. O tarp 50 metų sulaukusių žmonių įprastai jau kas antro asmens kraujo spaudimas yra padidėjęs“, – sako profesorius.

Kitos ligos taip pat gali sukelti hipertenziją

Specialisto teigimu, hipertenziją gali sukelti antinksčių, inkstų ligos, aortos ar kraujagyslių susiaurėjimas.

„Taip pat stipriai išreikšta miego apnėja, kai žmogus knarkia ir miego metu jam sustoja kvėpavimas. Tokiu atveju kraujospūdis nakties metu gali užkilti net iki 300. Todėl, jeigu kraujospūdis nemažėja net vartojant gydytojo paskirtus vaistus, reikia ieškoti problemos – galbūt hipertenzija yra kitos ją sukėlusios ligos pasekmė. Tačiau tai labai retas atvejis, iš 100 žmonių taip nutinka vos vienam ar dviem. Bet kuriuo atveju padidėjusį kraujo spaudimą koreguoti būtina, nes nekoreguojamas kraujospūdis, kad ir kokios kilmės jis būtų, gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Jeigu kraujospūdis padidėjęs nestipriai, pirmiausia siūlome jį koreguoti gyvenimo būdo pokyčiais, vaistus skiriame tik tada, jei nepavyksta jo sumažinti. Tačiau, jeigu kraujospūdis didesnis nei 180 ir 110, iškart pradedame gydymą vaistais“, – sako profesorius.

Vaistai gerina gyvenimo kokybę ir pailgina jo trukmę

Gydytojas atkreipia dėmesį – paskirtus vaistus būtina vartoti būtent taip, kaip nurodė gydytojas, negalima daryti pertraukų, savo nuožiūra mažinti ar didinti dozės, daryti vaistų „atostogų“.

„Net jei spaudimas vartojant vaistus truputį sumažėja, reikia ir toliau vartoti vaistus. Pagal oficialias rekomendacijas kraujospūdis per 3 mėnesius turi būti sumažintas iki normos, tai yra 140 ir 90. Tačiau net ir vartojant vaistus būtina laikytis sveikos gyvensenos principų“, – sako profesorius.

Be to, priduria jis, arterinė hipertenzija nebelaikoma atskira liga, veikiau ligų konglomeratu, nes kartu su ja dažnai aptinkamas ir nutukimas, diabetas, inkstų ligos ar padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.

„Retais atvejais žmogui diagnozuojama tik hipertenzija. Lietuvos duomenys rodo, kad daugumai pacientų aptinkamas ir padidėjęs cholesterolis, ir kraujospūdis. Tokiu atveju rizika sumuojasi, tai reiškia, kad abu šie rizikos veiksniai vienas kitą veikia sinergetiškai ir kyla gerokai didesnė įvairių komplikacijų – insulto, infarkto – rizika. Tokiu atveju būtina kartu koreguoti ir padidėjusį cholesterolį, kuris gydomas cholesterolį mažinančiais vaistais statinais. Kai kurie žmonės nerimauja, kad reikia gerti daug tablečių vienu metu, tačiau dabar yra ir politablečių, kai vienoje tabletėje yra vaistai ir nuo kraujospūdžio, ir nuo cholesterolio. O vaistų dozė skiriama atsižvelgiant į paciento sveikatą, kraujospūdžio ir cholesterolio padidėjimo laipsnį. Paprasta, o efektas didžiulis – vartojant vaistus galima gerokai sumažinti komplikacijų skaičių ir pailginti gyvenimo trukmę“, – gydymo svarbą pabrėžia prof. M. Miglinas.

Kaip suprasti, kad vystosi hipertenzija?

8 taisykles, padėsiančias išvengti hipertenzijos.

Specialistas aiškina, jog vieną kartą padidėjęs kraujospūdis dar tikrai nereiškia, kad vystosi liga – svarbu kraujospūdį stebėti.

„Remiantis naujausiomis Europos hipertenzijos draugijos gairėmis, tam, kad būtų galima įtarti hipertenziją, kraujospūdis turi būti padidėjęs daugiau nei kartą. Tad, jeigu pasimatavote kraujo spaudimą ir jis buvo padidėjęs, reikėtų pamatuoti kraujospūdį pakartotinai po 1–3 mėnesių. O per tą laiką stengtis gyventi kuo sveikiau – sveikai maitintis, gerai išsimiegoti, būti fiziškai aktyviems. Jeigu antrą kartą pamatavus spaudimą jis vis dar yra padidėjęs, metas apsilankyti pas gydytoją, kuris padės išsiaiškinti, kur slypi problema“, – sako profesorius.

Jis išskiria 8 taisykles, padėsiančias išvengti hipertenzijos:

  1. Kokybiškas miegas ir pakankama miego trukmė;
  2. Sveika mityba – daug vaisių, daržovių, skaidulų ir kuo mažiau perdirbtų riebalų, druskos ir paprastųjų angliavandenių;
  3. Fizinis aktyvumas;
  4. Gliukozės kiekio kraujyje kontrolė;
  5. Normalaus kūno svorio palaikymas;
  6. Cholesterolio kiekio kraujyje kontrolė;
  7. Reguliarus kraujospūdžio sekimas (net ir tuomet, jei atrodo, kad kraujospūdis normalus);
  8. Nerūkymas.

„Jei laikomasi šių aštuonių pagrindinių taisyklių, padidėjusio kraujo spaudimo galima išvengti arba jį labai atitolinti. Kiekvienam žmogui reikėtų žinoti šias taisykles ir jų laikytis“, – tikina prof. M. Miglinas.

spot_img

Birželio 1-oji: vardadieniai, dienos INFO, vasaros pradžia

Birželio 1-oji – Vasaros pradžia. Birželio pirmoji, šeštadienis – 152-oji metų diena (šeštoji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 212 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Galindė, Hortenzija, Jodaugas, Jogaila, Justinas, Juvencijus, Konradas; rytoj: Algis, Auksė,...

Astrologinė prognozė birželio 1-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Diena bus kupina sentimentų, atjautos, noro filosofuoti. Regis, parūps nekilnojamojo turto rinka, statybinių medžiagų ar apdailos prekių kainos ir pan. JAUTIS. Gali padaugėti išsiblaškymo, potraukio svaigintis, bėgti nuo realybės. Norėsis ramiai pabūti vienumoje. Kita...

Jungėnuose duris atvėrė nauja parduotuvė „Jungėnų Gulbelė“: daugiau erdvės pirkėjams ir didelis dėmesys tvarumui

Jungėnuose, Kalvarijos savivaldybėje, veiklą pradėjo nauja „Gulbelė“. Prekybos tinklo atstovai dalinasi, kad projekto įgyvendinimas neužtruko nei metų, tačiau pokyčiai kardinalūs –  naujos patalpos stebina ne tik erdvumu, bet ir tvariais sprendimais. Investicijos į šią...

Jungėnuose duris atvėrė nauja parduotuvė „Jungėnų Gulbelė“: daugiau erdvės pirkėjams ir didelis dėmesys tvarumui

Jungėnuose, Kalvarijos savivaldybėje, veiklą pradėjo nauja „Gulbelė“. Prekybos tinklo atstovai dalinasi, kad projekto įgyvendinimas neužtruko nei metų, tačiau pokyčiai kardinalūs –  naujos patalpos stebina ne tik erdvumu, bet ir tvariais sprendimais. Investicijos į šią...

Nidoje „Iki“ atidarė pirmąją parduotuvę – asortimentas pritaikytas būtent vasarai

Džiugi žinia poilsiautojams Kuršių Nerijoje – penktadienį Nidoje, Naglių g. 29, duris atvėrė visiškai nauja „IKI Express“. Plėtros planus aktyviai vykdantis prekybos tinklas „Iki“ į naują parduotuvę, kuri įrengta pagal modernią mažo formato parduotuvių...

Savivaldybei įsigijus prabangų automobilį, atstovė neigia, kad pirkinys skirtas merui

Druskininkų savivaldybė šių metų gegužę įsigijo limuzino klasei priklausantį prabangų „Audi A8“ automobilį, atsiėjusį kone 104 tūkst. eurų, rašo portalas „Delfi“. Portalui susisiekus su brangų pirkinį įsigijusios savivaldybės komunikacijos atstove Diana Sinkevičiūte-Grieže, ši patikino, kad...

Tokios kainos gaivina: „Iki“ paskelbus „Gėrimų fiestą“, žmonės juos perka ir dėžėmis

Šią savaitę užklupus itin karštiems orams, svarbu nepamiršti vartoti daugiau skysčių. Tačiau išleisti daugiau vandeniui, sultims, gaiviesiems ir kitiems gėrimams nebūtina – „Iki“ šią savaitę paskelbė ne tik Šaltibarščių, bet ir Gėrimų fiestą su...

Greitų ir pigių vakarienių be mėsos herojai – itališki bulvinukai: su kuo patiekti „gnocchi“,...

Minkštučiai kaip pagalvėlės, nebrangūs, greitai paruošiami ir lengvai suderinami su tuo, ką jau turite namų virtuvėje... Jei pabodo makaronai, išbandykite kitą itališką produktą – bulvinius virtinukus „gnocchi“. Šis skanėstas iš saulėtosios Italijos kadaise buvo...

Grilio ir iškylų sezonui prasidedant – kokiais skanėstais galima vaišinti šunis, o kuriuos laikykite...

Nors gamta dar mėgsta pokštauti, bet pavasaris įsibėgėja, o savaitgalis laukia maloniai šiltas. Artimiausi mėnesiai bus kupini pasivaikščiojimų, grilinimo ir iškylų su šeima, draugais bei mylimais šunimis. Ir čia dažnai kyla klausimas: ar gali...

Ar kepant rabarbarų pyragą juos būtina nulupti? Paprastas atsakymas ir 3 visuomet pavykstantys „Iki“...

Pavasarį prekystalius nuspalvinantys rabarbarai – nuo seno lietuviams žinoma, tačiau pastaraisiais metais atgimimą išgyvenanti daržovė. Šviežiais ir nebrangiais rabarbarais galime mėgautis ne visus metus, todėl vos pasirodę jie bemat traukia pirkėjų akį, sako Gintarė...

Pasitikrinkite – ar tikrai teisingai sūrį laikote šaldytuve? + 2 receptai su dieviškai tįstančio...

Sūris taip tvirtai įaugęs į mitybos įpročius, kad namuose dažniausiai būna net kelios jo rūšys: burnoje tirpstančios mocarelos, kietojo parmezano, unikalaus lietuviško varškės ar universaliojo fermentinio. Jis, kaip pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“...

Naudingi prizai – tiesiog už padėką: „Iki“ darbuotojai specialioje programėlėje pelnosi iš kolegų įvertinimų

Plėsdamas gausų įvairių papildomų naudų savo darbuotojams sąrašą, prekybos tinklas „Iki“ pristatė dar vieną naujovę. Jau mėnesį „Iki“ darbuotojai tik jiems skirtoje programėlėje kolegoms skiria padėkas už bendrovės vertybėmis grįstą elgseną, jungiasi į bendras...

Sūriu užkeptas kepsnys – atgyvena? Ne, jeigu ruošite jį taip – bus sveikiau ir...

Fermentiniu sūriu užkeptas kiaulienos kepsnys – žanro klasika ne tik tradicijas išlaikančiose valgyklose, bet ir dažnuose namuose. Norint maitintis sveikiau, nebūtina tokį patiekalą negrįžtamai išmesti iš savo raciono – tereikia tik sumaniai jo ingredientus...

Lyg iš savo daržo, bet be jokio vargo: šviežios gėrybės iš Lietuvos ūkių „Iki“...

Neturite laiko, noro ar erdvės rūpintis savu daržu? Norint mėgautis šviežutėlėmis gėrybėmis patiems vargti nebūtina – Lietuvos ūkiuose sunokusios daržovės ir prisirpę vaisiai į „Iki“ parduotuves atgabenami vos per vieną dieną. Pasak Gintarės Kitovės,...

Pigiau ir greičiau nei iš restorano: vos per 20 min. ant grilio paruošite populiariąją...

Azijietiška virtuvė pasauliui padovanojusi didelę įvairovę skaniausių patiekalų. Vienas jų, pelnęs tarptautinį susižavėjimą, yra vištienos „satay“ su riešutų kremo padažu – švelnus, bet išraiškingas ir be galo kvapnus patiekalas, kurį lengva paruošti. O svarbiausia...

Šviežumas be kompromisų: mėsos technologas patarė, kaip atskirti tikrai šviežią mėsą ir įvardijo svarbų...

Kokia yra puikių mėsainių, minkštutėlių šašlykų ir pasakiškai gardžių dešrelių paslaptis? Svarbiausias dalykas yra net ne receptas ar kepimo technika, bet mėsos kokybė, įsitikinęs  Gintaras Bačkovas. Jis jau daug metų dirba „Iki“ mėsos technologu...

Tada ir dabar: kaip per 5 metus pasikeitė apsilankymas parduotuvėje?

5 metai - daug ar mažai? Tikriausiai, atsakyti į šį klausimą galima įvertinus, kiek per tiek laiko įvyko pokyčių. Prekybos tinklas „Iki“ jų skaičiuoja apsčiai: viena po kitos diegiamos inovacijos ne tik reikšmingai pakeitė...

Vaikai nori tik saldžių pusryčių? Su šiais 3 nebrangiais ir sveikais receptais įtiksite net...

Rytai paprastai ir taip kupini skubos, o kuo atostogos arčiau – tuo ir daugiau vaikų kaprizų bei noro elgtis laisviau. Ginčai dėl pusryčių gali tapti nemenku galvos skausmu, tačiau pasitelkus kelis naudingus receptus, net...

Artėjant ežerų sezonui – naujiena Zarasuose: „Iki“ atnaujino pamėgtą parduotuvę

Trečiadienį po renovacijos duris atvėrė moderni prekybos tinklo „Iki“ parduotuvė Zarasuose, adresu S. Dariaus ir S. Girėno g. 29. Į šios 1 širdelės formato parduotuvės atnaujinimą dėl didesnio patogumo pirkėjams buvo investuota beveik 0,5...

Arbūzas „Iki“ kainuoja centus: viena pigi gudrybė – ir kiekvienas arbūzo kąsnis bus visuomet...

Šviežias, kvepiantis, kone varvantis nuo sulčių arbūzas – skaniausias desertas atšilus orams. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pastarosiomis savaitėmis naujo derliaus arbūzai ypač traukia pirkėjų akį, o jais šį savaitgalį bus...

Terasų sezonas prekybos centre CUP: pasiūlos įvairovė, naujovės, lankytojų srautų rekordai

Daugiausia terasų turinčiame Vilniaus prekybos centre CUP šiemet ypač anksti prasidėjęs lauko sezonas muša lankytojų srautų rekordus. Daugelio pamėgti prekių ženklai vilioja savo išskirtinumais: kokybiško maisto naujovėmis, galimybe pasimėgauti kokybiška kava jau nuo 8...

Pagaliau prasidėjo lietuviškų braškių sezonas: kaip jas laikyti namuose ir 2 vaikystės įkvėpti receptai

Tikrieji pavasario simboliai – 20 laipsnių perkopianti šiluma, žiedais apsipylusios obelys bei pirmosios kvapnutėlės ir be galo lauktos lietuviškos braškės.  Vietos ūkiuose prisirpusios lietuviškos uogos šią savaitę jau pristatomos į „Iki“ parduotuves. Pasak Gintarės...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img