13.9 C
Alytus
2024 / 09 / 08

Gydytoja akušerė-ginekologė paneigia vyraujančius mitus apie kontraceptines priemones

Ar jau skaitėte?

Nors visuomenė yra pakankamai gerai informuota apie platų kontraceptinių priemonių spektrą, jos yra pakankamai gerai prieinamos ir vartojamos daugelio moterų, vis dar vyrauja tam tikri mitai, dėl kurių rinktis šias priemones yra vengiama. Dažniausiai tai lemia įsitikinimai, jog šios sukelia vėžį, nevaisingumą ir vaisiaus apsigimimus, taip pat nerimą kelia ir paplitęs mitas dėl svorio priaugimo. Visgi, Vilniaus „InMedica“ klinikos gydytoja akušerė-ginekologė Danuta Vasilevska primena, jog visos šios baimės nėra pagrįstos jokiais moksliniais tyrimais, o jų turinčioms moterims pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su gydytojais ir remtis tik patikimais šaltiniais.

- Reklama -

„Realybėje pacientės, vartojančios kontraceptines priemones, susiduria su kitokiais skundais – jos patiria pykinimą, krūtų ir galvos skausmus, nuotaikų kaitą ir sumažėjusį libido. Visgi, priemonių spektras itin platus, todėl patiriant nemalonius simptomus visuomet reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris įvertins šių požymių poveikį gerai pacientės savijautai ir nuspręs, ar reikėtų tęsti pasirinktos priemonės naudojimą bei, prireikus, pasiūlys kitą“, – pasakoja D. Vasilevska.

Kontraceptinės priemonės padeda išvengti ne tik nėštumo

Kontraceptinės priemonės. Iliustracinė nuotrauka.

Kontraceptinės priemonės gali būti skirstomos pagal efektyvumą:

  • Labai efektyvios, pasižyminčios ilgalaikę grįžtamąją kontracepciją – hormoninė spiralė (efektyvumas – 99,8 proc.), varinė spiralė (99,2 proc.) ir implantas (99,95 proc.);
  • Efektyvios, kurių efektyvumas siekia 91 proc. – sudėtinės kontraceptinės tabletės, pleistrai, žiedais ir progestino tabletės;
  • Mažiau efektyvios – barjerinė kontracepcija (82 proc.), spermicidai (72 proc.);
  • Kitos priemonės – nutrauktas lytinis aktas (78 proc.) ir susilaikymas vaisingomis dienomis (76 proc.).

Anot „InMedica“ klinikų gydytojos akušerės-ginekologės, populiariausios iš jų yra hormoninės spiralės ir sudėtinės kontraceptinės priemonės: „Be labai efektyvios kontracepcijos, hormoninė spiralė mažina mėnesinių gausumą, ji naudojama endometriozės, adenomiozės ir endometriumo hiperplazijai gydyti. Visgi, kartais pacientes gali varginti ilgi tepimai rudomis išskyromis, dubens ir pilvo skausmai, pasitaiko atvejų, kai joms atsiranda kiaušidžių cistos.

Tuo metu sudėtinės kontraceptinės tabletės ne tik apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir sureguliuoja mėnesinių ciklą, sumažina kraujavimą ir skausmingumą jų metu, palengvina PMS, mažina bei gydo spuoguotumą, padidėjusį veido ir kūno plaukuotumą. Paneigiant vieną iš plačiai paplitusių mitų, svarbu paminėti, jog jos prisideda prie kiaušidžių ir storosios žarnos vėžio rizikos mažinimo, taip pat sumažina ir endometriozės, dubens uždegimo ligos ir negimdinio nėštumo riziką. Vis dėlto, sudėtinės kontraceptinės tabletės gali padidinti tromembolinių komplikacijų riziką, todėl prieš jas renkantis, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris įvertins rizikos veiksnius.“

Kiek yra tiesos paplitusiuose mituose?

Vilniaus „InMedica“ klinikos gydytoja akušerė-ginekologė Danuta Vasilevska.

D. Vasilevska pažymi, jog mokslinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad hormoninę kontracepciją naudojusių moterų kūno svoris nepadidėja. Tam labiau įtakos turi tai, jog su amžiumi medžiagų apykaita lėtėja ir moterims prireikia daugiau pastangų norint išlaikyti pageidaujamą kūno masę – šiuo atveju itin svarbus reguliarus fizinis aktyvumas, sportas bei sveika mityba.

- Reklama -

„Tuo metu tromboembolinių komplikacijų rizika priklauso nuo pacientės sveikatos būklės, paveldimumo, amžiaus, svorio, kenksmingų įpročių, tokių kaip rūkymas, ir kitų veiksnių. Pavyzdžiui, ne nėščioms ir nenaudojančioms kontraceptinių tablečių moterims, per metus ši būklė pasitaiko 5–10 iš 100 tūkst., o naudojančioms – 20–40 iš 100 tūkst. – tai yra 4–8 kartus dažniau, o nėščiosioms – 60 iš 100 tūkst. – 6–12 kartų dažniau. Didžiausia tromboembolinių komplikacijų rizika yra per pirmuosius vartojimo metus, o tabletes vartojant ilgą laiką ji nedidėja. Nerimaujančioms dėl šios būklės vertėtų rinktis progestinines tabletes, implantą arba hormoninę spiralę“, – pasakoja gydytoja akušerė-ginekologė.

Ji pratęsia, jog pacientes taip pat neramina ir vėžio rizika, kurią, anot jų, sukelia sudėtinės kontraceptinės tabletės Visgi, didžiausias ir ilgiausiai trukęs tyrimas, kuriame 36 metus dalyvavo 23 tūkst. tabletes vartojusių ir nevartojusių moterų, atskleidė, jog jų vartojimas bendrąją visų navikų riziką sumažino 12 proc., kiaušidžių vėžio – 46 proc., gimdos kūno vėžio riziką – 42 proc., storosios ir tiesiosios žarnos – 28 proc. Rizika susirgti krūties vėžiu sudėtinių kontraceptinių tablečių vartotojoms nepasikeitė.

„Moterims, užsikrėtusioms didelės onkogeninės rizikos žmogaus papilomos virusu, šių tablečių vartojimas ilgiau kaip 5 metus padidina gimdos kaklelio vėžio riziką, o iki 5 metų – nepadidina. Vartojant tabletes 5–9 m. vėžio išsivystymo rizika padidėja 1,3 karto, o daugiau nei 9 metus – 1,9 karto“, – akcentuoja D.Vasilevska.

Konsultacijos su gydytoju svarba

Nors šiais laikais galime džiaugtis itin plačiu kontraceptinių priemonių pasirinkimu, tai – svarbus sprendimas, galintis turėti įtakos jūsų savijautai, todėl jas svarbu pasirinkti ne pagal tai, ką jau yra išbandę artimiausios draugės arba perskaitėte nepagrįstuose šaltiniuose, o atsižvelgiant į gydytojo rekomendacijas.

„Kontraceptinės priemonės yra parenkamos atsižvelgiant į moters amžių, gyvenimo būdą ir sveikatos būklę. Konsultuodama pacientes šiuo klausimu, visada įvertinu jų lūkesčius, buvusią kontracepcijos patirtį ir sveikatos būklę, žalingus įpročius“, – sako gydytoja akušerė-ginekologė.

Patikimas kontraceptines priemones reikia pradėti naudoti pradėjus lytinį gyvenimą, jeigu pacientė šiuo metu neplanuoja nėštumo. Dažniausiai pažintis su kontracepcija pradedama nuo hormoninių tablečių, vėliau, esant ilgalaikėms priemonėms, galima rinktis hormonines spirales, kurios yra tinkamos ir negimdžiusioms moterims. Kitas saugus būdas – hormoninė intrauterininė spiralė, puikiai tinkanti ir po gimdymo, maitinančioms mamoms bei brandžioms moterims, artėjant menopauzei.

„Konsultacijos su gydytoju metu, renkantis kontraceptines priemones, svarbu papasakoti ir apie turimas ligas – pavyzdžiui, sudėtinių kontraceptinių tablečių negalima vartoti moterims, sergančioms sunkia arterine hipertenzija, cukriniu diabetu su komplikacijomis, aktyviu hepatitu, kepenų ciroze, giliųjų venų ar plaučių tromboze, po insulto, esant migrenai su aura, sergant krūties vėžiu bei rūkančioms moterims, virš 35 metų“, – pasakoja D. Vasilevska.

Ji papildo, jog pagrindinės kontraindikacijos hormoninei spiralei yra lytinių organų uždegimas, krūties vėžys, deformuota gimdos ertmė, nenustatytos kilmės kraujavimas iš lytinių organų.

„Kitas svarbus dalykas, pradėjus vartoti, pavyzdžiui, kontraceptines tabletes – negerti jų su tokiais maisto produktais kaip greipfrutų sultys, kofeinas ar jonažolės. Taip pat reikėtų vengti didelio alkoholio kiekio, nes dėl atsipalaidavimo moterys dažnai pamiršta išgerti tabletę laiku, o dėl apsinuodijimo, kurio metu vemiama, sumažėja jų efektyvumas“, – primena Vilniaus „InMedica“ klinikos gydytoja akušerė-ginekologė.

Jos teigimu, svarbiausia, prieš renkantis kontraceptines priemones, yra atviras pokalbis su gydytoju, kuris pasiūlys geriausią sprendimą, remdamasis objektyviais mokslo įrodymais pagrįsta medicina.

spot_img

„Rimi“ dairykitės kiaulienos nugarinės įsigyti pigiau: papuoš ir praturtins kiekvieno savaitgalio pietų stalą

Ypatingų progų metu dažnai puikuojasi keptas kiaulienos kumpis ar nugarinė. Kiauliena patinka daugeliui, o ją paruošti nesudėtinga tiek savaitgalio pietums, tiek šventėms, nes šios mėsos panaudojimo galimybės tiesiog beribės. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė...

3 laiką ir pinigus taupantys „Iki“ receptai, o desertu nebesirūpinkite – išnaudokite „Smaližių fiestą“

Grįžtant į rudenišką rutiną, norisi kuo mažiau vargo ir išlaidų. Tokį norą išpildys taikliai parinktos jau ketvirtadienį prasidėjusios didžiosios „Iki“ savaitgalio akcijos. Sočius, bet lengvai pagaminamus ir visai nebrangius savaitgalio pietus paruošite iš ypač...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, rugsėjo 9–15 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje derėtų atsakingiau elgtis su pinigais, finansiniais dokumentais, investicijomis. Jeigu prireiks draudimo išmokos, svarbu tinkamai ir laiku sutvarkyti dokumentus. Galite gauti lauktą žinią iš mokymo įstaigos ar...

„Rimi“ dairykitės pigesnių vynuogių: dietologė atskleidžia – kai kurie šias uogas gali valgyti net...

Vynuogės – vienos saldžiausių uogų, todėl dažnai klaidingai manoma, kad jos visai nevertingos. Tačiau prasidėjus rudens vynuogių sezonui, sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė griauna šį mitą ir sako, kad vynuogės...

Vasaros ieškoti į Gran Kanariją: sužavės ir paplūdimių, ir kalnų mėgėjus

Nors prasidėjęs rugsėjis džiugina saule, ruduo neišvengiamai atneš ir daugiau tamsių vakarų bei darganos – tokiu metu mintys neretai ima suktis apie pabėgimą į šiltesnius kraštus. Gran Kanarijos klimatas įsibėgėjus rudeniui tam idealus: ir...

ORAI: Rugsėjį tęsis vasariška šiluma – temperatūra kils iki 30 laipsnių

Ketvirtadienį Lietuvoje giedra ir sausa. Vėjas rytų, šiaurės rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 11–16, pajūryje 17–19, dieną 25–30 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytinių krypčių, naktį 3–8 m/s, dieną 5–10...

Rugsėjo 5-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Rugsėjo penktoji – 249-oji metų diena (ketvirtoji 36-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 117 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia: Dinga, Dingailas, Dingailė, Erčius, Erdas, Erdenė, Filibertas, Firmas, Firminas, Gausantė, Justina, Rasvita, Rozvita, Stanislova; rytoj:...

Astrologinė prognozė rugsėjo 5-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Šiandien jums gali tekti reikštis viešumoje, organizuoti, bendrauti su oponentais, konkurentais ar užsieniečiais. Sulauksite daug dėmesio. Nepakenktų rimčiau įsigilinti į tikruosius aplinkinių motyvus. JAUTIS. Aplinkybės skatins visas jėgas atiduoti tai veiklai, kuria dabar užsiimate....

„Rimi“ siūlo varškės įsigyti pigiau: gydytoja dietologė atskleidė, kodėl ją gali valgyti ir netoleruojantys...

Įvairios kultūros, įskaitant Indijos, Vidurio Rytų ir Europos, turi senas varškės gamybos tradicijas, tad tai – neatsiejamas kasdienių ir šventinių dienų ingredientas visame pasaulyje. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad varškė – puikus lengvai...

Telefonai ir kompiuteriai pirmokams: svarbu ne tik patogumas, bet ir saugumas

Pirmokas – tai žmogus, kurio gyvenime padaugėja tiek atsakomybės, tiek ir savarankiškumo. Kokį vaidmenį šiuo gyvenimo etapu turėtų suvaidinti telefonai ir kompiuteriai? Patarimais ir įžvalgomis dalijasi ugdymo ir skaitmeninės įrangos žinovės. Valdyti įrenginį ir juo...

ORAI: Antradienio dieną lietaus tikimybė maža, temperatūra 25–30 laipsnių

Antradienio dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas daugiausia rytų, 4–9 m/s. Temperatūra 25–30 laipsnių. Trečiadienį be lietaus. Vėjas daugiausia rytų, naktį silpnas, dieną 5–10 m/s. Temperatūra naktį 12–17, Kuršių nerijoje apie 19 laipsnių šilumos, dieną 25–30...

Astrologinė prognozė rugsėjo 3-iajai, antradieniui

AVINAS. Ankstų rytą prasidės jaunaties fazė. Nors diena emociškai ir praktiškai bus nelengva, labai svarbu nusiteikti kuo pozityviau. Daug rizikų kelyje – būkite itin atidūs. JAUTIS. Pasirūpinkite, kad jūsų vaikai tinkamai leistų laisvalaikį ir saugokite...

Perkant pigesnį naudotą automobilį, rizikuojama paslėptomis gedimų ar klastojimo problemomis

Naudotų automobilių importo rinka Lietuvoje sudaro apie trečdalį visų naudotų transporto priemonių sandorių. Tačiau duomenų bendrovės „carVertical“ atliktas tyrimas atskleidė, kad dauguma į šalį įvežamų automobilių buvo patyrę žalą, o tai leidžia daryti prielaidą,...

Kaip ir kada geriausia keisti savo elektros tiekimo planą?

Elektros rinkos liberalizacija vartotojams suteikia galimybę laisvai pasirinkti ne tik nepriklausomą elektros tiekėją, bet ir elektros tiekimo planą, atsižvelgiant į geriausią kainos ir suvartojimo santykį. „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas primena, kad...

Nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai

Nuo sekmadienio įsigalioja nauja skiepijimo nuo erkinio encefalito tvarka. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad 50-55 metų asmenys nuo šios ligos vakcinas gauti galės nemokamai. Pagal naują tvarką, šie asmenys taip pat galės nemokamai...

Policija surado Kretingos rajone mirtinai vyrą sužalojusį vairuotoją

Kaip sekmadienį pranešė Policijos departamentas, Policija nustatė Kretingos rajone ant kelio vyrą mirtinai sužalojusį ir iš įvykio vietos pasprukusį krovininį automobilį bei jo vairuotoją, pranešė Policijos departamentas. Pasak policijos, kaip ir buvo nurodoma pirminėje versijoje,...

Pagrindinis patiekalas, garnyras ir užkandis viename: „Iki“ išleisite vos kelis eurus ir keptuvėje išsikepsite...

Kartais vienas receptas gali išgelbėti pačiais įvairiausiais atvejais. Karštas – kaip pagrindinis vegetariškas patiekalas, norintys daugiau sotumo jį gali derinti prie mėsos patiekalų, o gabalėlis šalto bus ir puikus užkandis, pataria „Iki“. Tokiu vaidmenų...

„Iki“ toliau plečia tinklą – atidarė pirmąją parduotuvę Naujojoje Akmenėje, iškart nusidriekė pirkėjų eilė

Ketvirtadienį atvertos ilgai lauktos „Iki“ parduotuvės Naujojoje Akmenėje durys, už kurių dar prieš atidarymą rikiavosi pirkėjai. Naujausia moderni prekybos vieta atidaryta adresu L. Petravičiaus a. 4A. Čia pirkėjai arčiau namų ras naudingų pasiūlymų, akcijų...

Nebesukite galvos, ką dar ruošti su šiomis kaip iš gausybės rago besipilančiomis daržovėmis iš...

Šį mėnesį drąsiai galima vadinti cukinpjūčiu. Šiuo metų laiku jų pilna, o gausus šviežias derlius reiškia viena – cukinijos dabar ir skanios, ir pigios. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, nors cukinijos...

Pistacijos – slapta taupių gurmanų korta: „Iki“ įsigykite jų pigiau ir ruoškite padažą, naudokite...

Kai kalbama apie gurmanišką maistą, dažnai įsivaizduojame brangias ir išskirtines sudedamąsias dalis. Tačiau kartais net ir paprasti, kasdieniai produktai gali nustebinti netikėtomis kulinarinėmis galimybėmis. Vienas iš tokių lobių yra „Iki“ klientų pamėgtos pistacijos –...

Astrologinė prognozė rugpjūčio 31-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Pravartu spręsti asmenines ir vaikų problemas. Pasižymėsite išaugusiu kūrybingumu, išradingumu. Meilės fronte gali užgimti naujos arba atgimti priblėsusios viltys.   JAUTIS. Stenkitės, kad pagerėtų santykiai šeimoje. Kad ir kokie neįdomūs atrodytų praktiniai reikalai, buitis, derėtų...

Orai savaitgalį Palangoje ir Šventojoje: Puiki proga pabėgti prie jūros

Artėjant savaitgaliui, daugelis svarsto, ar verta leistis į kelionę prie jūros. Palanga ir Šventoji – vieni populiariausių pajūrio kurortų Lietuvoje – laukia visų, kurie nori atsipalaiduoti, pabėgti nuo kasdienių rūpesčių ir mėgautis saulėtais rugpjūčio...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img