10.6 C
Alytus
2024 / 06 / 15

A. Selemonaitė: Lietuvos finansinių paslaugų sektorius turi potencialo augti kur kas sparčiau

Ar jau skaitėte?

Lietuvos finansinių paslaugų sektorius turi potencialo augti kur kas sparčiau, tačiau tai neatsiejama nuo nuoseklaus rizikos vengimo praktikos mažinimo ir viešojo bei privataus sektoriaus glaudaus bendradarbiavimo.

- Reklama -
Agnė Selemonaitė yra finansinių paslaugų UAB „ConnectPay“ direktoriaus pavaduotoja ir valdybos narė.

Rizikos vengimas – trumpiau vadinamas „derisking“ – tai tokia praktika, kai finansų įstaigos nutraukia arba atsisako užmegzti dalykinius santykius su klientais, siekdamos išvengti su jais susijusios rizikos. „Derisking“ tampa bankinio sektoriaus veiklos sinonimu didžiąja dalimi dėl nuolat griežtėjančios reguliatorių varžymo politikos, su tuo susijusių kaštų ir grėsmės reputacijai.

Nuo 2008 metų krizės, finansų įstaigos sulaukė apie 36 mlrd. JAV dolerių baudų. Ryškus finansų sektoriaus augimas koreliuoja su nuolatos tobulinamomis nusikalstamų veikų schemomis, o tai lemia ir pastoviai griežtinamas pinigų plovimo (PP) bei teroristų finansavimo (TF) prevencijos taisykles.

Šią tendenciją matome ir Lietuvoje. Nuolat griežtėjant reguliavimui, finansų įstaigos, siekdamos išvengti potencialių grėsmių, verčiau atsisako bendradarbiavimo su aukštos rizikos klientais, nei rizikuoja gauti dideles baudas. Nors „derisking“ politika būtina, tai neturėtų tapti Lietuvos finansų įstaigų kovos su rizika pagrindu.

Augantis nepasitikėjimas finansų įstaigomis

Populiarėjanti rizikos mažinimo politika mokėjimo įstaigų sektoriuje siejasi su keliais trūkumais. Malta yra puikus pavyzdys, kaip griežtas rizikos mažinimas gali paveikti mokėjimų sektorių bei šalies įvaizdį.

- Reklama -

Dėl nemažo skaičiaus Maltoje klestinčių sektorių, asocijuojamų su aukšta rizika, šalies finansų įstaigos patiria didžiulį Europos Centrinio Banko ir vietinių reguliavimo institucijų spaudimą. Pavyzdžiui, kompiuterinių žaidimų ir internetinių lošimų sektorius sudaro 13,2 proc. visos šalies ekonominės veiklos.

Pakviestos iš naujo įvertinti šio sektoriaus rizikos profilius ir sustiprinti PP bei TF prevencijos strategijas, finansų įstaigos nusprendė nerizikuoti ir nutraukė bendradarbiavimą su rizikingesniais žaidėjais. Taip jos privertė daugelį lošimo sektoriaus įmonių nukreipti mokėjimus per užsienyje esančias mokėjimo įstaigas, o Maltos finansų institucijos prarado pasitikėjimą dėl nesubalansuotos rizikos mažinimo politikos.

Dėl tokio Maltos precedento, matome, kad įmonės, veikiančios didesnės rizikos rinkos sektoriuose, vengia pasirinkti mokėjimų partnerius, turinčius veiklos licencijas tik vienoje jurisdikcijoje. Šią tendenciją pastebėjome ir tarp savo klientų. Bijodamos Maltos scenarijaus, daugelis įmonių paskirsto mokėjimus per skirtingas finansų įmones ir per kiekvieną jų atlieka tik nedidelę mokėjimų dalį, siekdamos apsisaugoti nuo potencialių problemų.

Partnerių diversifikavimas finansų įstaigoms lemia daugelio privalumų, kaip nuolaidų dėl didelio mokėjimų kiekio, galimybių geriau pažinti klientą ir jo struktūrą, praradimą. Tuo tarpu didesnė kliento apyvarta gali padėti geriau įvertinti individualių klientų rizikingumą ir rasti būdų rizikas efektyviai valdyti. Pavyzdžiui, kuo daugiau grupės įmonių vykdo veiklą per tą pačią įmonę, tuo geriau galime įsigilinti į jų sektorių ir jam būdingą elgseną. Tai leidžia greičiau atpažinti rizikas, išvengti pinigų plovimo, teroristų finansavimo bei kitų grėsmių klientų lėšoms.

Specifiniai sektoriai išstumiami iš el. mokėjimų

Skubota rizikos mažinimo politika taip pat gali sukelti papildomų problemų, tokių kaip šešėlinės rinkos augimas. Su kuo daugiau rinkos žaidėjų atsisakoma dirbti, tuo labiau šie linksta ieškoti alternatyvų verslui tęsti, įskaitant ir operacijų perkėlimą į mažiau reguliuojamas kriptovaliutas, alternatyvias jurisdikcijas ar tiesiog – grynuosius. Tam tikra prasme rizikos mažinimo politika gali padidinti tas pačias problemas, kurias siekia sumažinti vardan skaidresnės rinkos.

Dėl šių priežasčių Lietuvos vyriausybei ir centriniam bankui svarbu priimti aiškią poziciją rizikos tolerancijos klausimais remiantis ne moraliniais, o technologiniais rizikos valdymo principais. Reguliacinės institucijos įgyvendina vyriausybių ir centrinio banko suformuotus sprendimus. Jei vyriausybės atstovai aiškiai iškomunikuoja savo poziciją, o reguliatorius tinkamai ir nuosekliai ją įgyvendina, akcentuoja tvarumą ir rinkos žaidėjų teisę vertinti riziką be primetamų „apetito standartų“, verslui taip pat lieka mažiau erdvės nepasitikėjimui ir neaiškumams.

Finansų įstaigos turėtų išlaikyti sveiką rizikos apetitą ir sutelkti išteklius kontroliuojant abejotinas veiklas vietoje aklo pasikliovimo rizikos mažinimo politika. Rizikos mažinimas yra būtinybė, tačiau daugiausiai orientuotis vertėtų į bendros rizikos kontrolės stiprinimą.

Viešojo bei privataus sektoriaus glaudus bendradarbiavimas

Ne ką mažiau svarbu Lietuvoje skatinti dialogą tarp reguliavimo institucijų, finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybų, rinkos žaidėjų ir kitų institucijų, kadangi jos prižiūri, kaip įgyvendinamas rizikos valdymas.

Geras bendradarbiavimo pavyzdys – Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Užuot skyrusi baudas už galimus reguliacinius pažeidimus, inspekcija praneša apie galimus pažeidimus įmonėms ir skiria laiko atsižvelgti į pastabas. Įmonei bendradarbiaujant, bendromis pastangomis taisomi trūkumai. Tik jų piktybiškai ar laiku neištaisius, skiriama bauda. Per 6 metus auditų sumažėjo beveik dvigubai, o pasitikėjimas VMI per 10 metų išaugo nuo 25 iki 75 procentų.

Tai parodo, kad abipusis bendradarbiavimas siekiant pagerinti situaciją duoda teigiamų ilgalaikių rezultatų. Nuožmus baudų politikos taikymas – neatsižvelgiant į tai, ar trūkumai paliekami piktybiškai, ar dėl techninių klaidų, pastebėtų inspektavimo metu, ar rinkos žaidėjui pačiam identifikavus – tik augina nepasitikėjimą.

Nyderlandų Finansinių Operacijų Stebėsenos (TMNL) iniciatyva yra dar vienas pavyzdys, kaip nuoseklus dialogas gali atverti kelią efektyvesnei ir skaidresnei procesų kontrolei. Kovodami su PP ir TF grėsmėmis, šalies bankai pasitelkia realaus laiko operacijų stebėjimo tinklą ir glaudžiai bendradarbiauja su finansų, teisingumo bei saugumo ministerijomis.

Bendras įtartinų modelių nustatymo metodas prisideda prie tvirto rizikos mažinimo, tačiau reikėtų nepamiršti, kad tolimesnis Lietuvos finansų sektoriaus augimas ir saugumas priklauso nuo abiejų pusių pastangų palaikyti atvirą ir skaidrų ryšį.

Atsisakymas dirbti su tam tikrais klientais ar rinkomis yra sutelktas tik į rizikos vengimą. Tačiau jeigu Lietuvos finansų paslaugų sektorius nori augti sparčiau, pagrindinis tikslas turėtų būti ne rizikos vengimas, o gebėjimo kontroliuoti riziką bendradarbiavimu, diegiamomis technologijomis ir kompetencijomis didinimas.

spot_img

Iš Lietuvos zoologijos sodo iškeliavo net 200 gyvūnų

Gegužės 31 d., iš 86-ąjį gimtadienį jau liepos 1-ąją minėsiančio Lietuvos zoologijos sodo, į natūralias buveines buvo paleista net 200 saugomų niūraspalvių auksavabalių, kurie buvo išveisti tęsiant su Lietuvos gamtos fondu vykdyto projekto „Ekologinio...

„Rimi“ dairykitės šių produktų: pasiruošite pigesnius pusryčius su šiuo šakšukos receptu

Iš Artimųjų Rytų atkeliavusi šakšuka, mūsų virtuvei labiau įprastos kiaušinienės giminaitė, sparčiai įsitvirtino savaitgalių vėlyvųjų pusryčių meniu. Pabandykite dar vieną šio lengvai pagaminamo pigaus patiekalo variantą, žaliąją šakšuką, kurią paruošti neužtruksite, o į keptuvę...

Tyrimas atskleidė: „Lidl“ prekių krepšelis ir toliau pigiausias – taip jau aštuntą mėnesį iš...

Žemų kainų prekybos tinklo „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias tarp penkių didžiausių šalies prekybos tinklų, rodo rinkos tyrimų įmonės „SeeNext“ naujausias slapto pirkėjo tyrimas.  Birželio 4 dieną atlikta kainų analizė parodė, kad...

Internete galima rasti jūsų adresą: kaip tai ištrinti?

Neslėpkite – bent kartą tikrai esate įvedę savo vardą ir pavardę į „Google“ paieškos laukelį. Nors dažniausiu atveju rezultatuose pamatysite tik tą informaciją, kuria patys esate dalinęsi socialiniuose tinkluose ar kitose interneto platformose, kartais...

Su šiais „Rimi“ produktais pasiruošite pigų ir gardų patiekalą: nekainuos nei 2 Eur

Būna, kad šaldytuvas – pustuštis, o iki savaitės apsipirkimo dar liko pora dienų. Jei turite pakelį makaronų, pusę kopūsto, likę keletas riešutų – pigūs ir gardūs pietūs garantuoti. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė...

Nuolaidos – ne paparčio žiedas, vargti jų ieškant nereikės: „Iki“ su gausybe akcijų jau...

Ko Joninėms reikia? Ne tik sultingų šašlykų, gaivinančių gėrimų ar traškių užkandžių – bet ir solidžių nuolaidų. Jos, priešingai nei paparčio žiedas, yra garantuotos, jeigu užsuksite į arčiau namų esančią „Iki“ parduotuvę. Naudingomis akcijomis...

ORAI: Ketvirtadienio dieną vietomis numatomas trumpas lietus, galima perkūnija

Ketvirtadienio dieną vietomis numatomas trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas besikeičiančios krypties, vakariniuose rajonuose vakarų, pietvakarių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daug kur lietus, vietomis smarkus, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas...

Birželio 13-oji: vardadieniai, dienos INFO, Šv. Antanas, Šienapjūtė

Birželio 13-oji – Šv. Antanas, Šienapjūtė; Tarptautinė albinosų diena. Birželio tryliktoji, ketvirtadienis – 164-oji metų diena (ketvirtoji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 200 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Akvilina, Anta, Antanas, Antanė, Antanina,...

Astrologinė prognozė birželio 13-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti minčių apie darbo keitimą, sveikatos atstatymą. Pravartu elgtis ir dirbti taip, kad netektų gailėtis pernelyg uždelsus ar neįvertinus savo galimybių. JAUTIS. Regis, diena padovanos spalvingų emocijų. Gali būti ir romantikos, ir dramų....

Santechnikas paaiškino, kodėl nereikėtų pilti aliejaus į plautuvę

Ar žinote, kodėl negalima pilti aliejaus į plautuvę? Štai penkios svarbios priežastys, kodėl turėtumėte vengti šio įpročio. Visų pirma, dėl vamzdynų užsikimšimo. Riebalai ir aliejus, patekę į šaltą vandenį, sustingsta ir prilimpa prie vamzdžių sienelių....

Bendrovė ištestavo 50 elektromobilių modelių: išaiškėjo efektyviausi

Lietuvoje daugėjant vairuotojų, persėdančių į elektra varomas transporto priemones, vienas aktualiausių klausimų – kokio gamintojo elektromobilį įsigyti. Siekdamas palengvinti pasirinkimą potencialiems pirkėjams, „Latvenergo“ grupei priklausantis „Elektrum Drive“ įvertino daugiau nei 50 Baltijos šalyse parduodamų...

Gluminantis sukčių pasiūlymas socialiniuose tinkluose

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų. Tačiau neapsigaukite, tai...

Medikams kyšius dalinusiai įmonės atstovei skirta beveik 6 tūkst. eurų bauda

Gydytojus papirkinėjusiai medicinos įranga ir priemonėmis prekiaujančios įmonės padalinio vadovei Panevėžio apylinkės teismas skyrė 5,8 tūkst. eurų baudą, trečiadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Bylos duomenimis, įmonės atstovė G. D., veikdama kartu su šios medicinos...

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau...

Išvenkite „spyruoklės“ efekto: kaip organizmą paruošti atostogoms?

Ne vienam teko susidurti su situacija, kai išvykus kruopščiai planuotų atostogų ir vos atsipalaidavus kūnas tarsi pasako „ne“: ima skaudėti raumenis, sulėtinę tempą jaučiame tam tikrą diskomfortą, „kimba“ ligos. Kineziterapeutas Artūras Čižas rekomenduoja aktyvia...

ORAI: Trečiadienį numatomi trumpi lietūs, perkūnija ir stiprūs vėjai

Trečiadienio dieną Šiaurės Vakarų Lietuvoje daug kur numatomas trumpas lietus, kai kur su perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra 18–22, vakariniuose rajonuose vietomis 15–17 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį kai...

Birželio 12-oji: vardadieniai, dienos INfo

Birželio 12-oji – Pasaulinė kovos prieš dirbančius vaikus diena. Birželio dvyliktoji, trečiadienis – 163-ioji metų diena (trečioji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 201 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Anupras, Dovė, Krisčius, Kristė, Kristijona,...

Astrologinė prognozė birželio 13-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti minčių apie darbo keitimą, sveikatos atstatymą. Pravartu elgtis ir dirbti taip, kad netektų gailėtis pernelyg uždelsus ar neįvertinus savo galimybių. JAUTIS. Regis, diena padovanos spalvingų emocijų. Gali būti ir romantikos, ir dramų....

Klaipėdoje vyrą nušovusią verslininkę siunčia už grotų: teismas skyrė itin griežtą bausmę

Klaipėdos apygardos teismas neviešuose teismo posėdžiuose išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai sutuoktinio nužudymu ir neteisėtu šaunamojo ginklo laikymu pareikšti 45 metų verslininkei. Teismas nustatė, kad R. A. šeimos namuose Klaipėdoje sutuoktiniui priklausiusiu ginklu šovė į...

Jokių antibiotikų ir užauginta Lietuvoje: „Iki“ šviežios vištienos populiarumas tik auga

Vištiena – šio sezono grilintojų favoritė. Kad patiekalas pavyktų tobulai skaniai, visa magija prasideda ne nuo marinato ar kepimo būdo, o dar parduotuvėje, renkantis mėsą. Ji turi būti šviežia, o jos kokybė kruopščiai kontroliuojama....

ORAI: Šiandien daugelyje rajonų trumpas lietus ir perkūnija

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, pietų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių šilumos. Trečiadienio naktį daug kur, dieną vietomis trumpai palis. Vėjas...

Birželio 11-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio vienuoliktoji, antradienis – 162-oji metų diena (antroji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 202 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Agluona, Aluona, Barnabas, Flora, Raminta, Ramintas, Tvirbutas, Tvirbutė, Tvirgeda, Tvirgedas, Tvirmantas, Tvirmantė; rytoj: Anupras,...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img