11 C
Alytus
2023 / 10 / 01

Dietologė įvardijo, kuris populiarus pieno produktas gerina žarnyno veiklą bei stiprina imunitetą

Ar jau skaitėte?

Nedaugelis kulinarinių produktų gali pasigirti tokiu turtingu palikimu kaip fermentinis sūris. Sena praktika, kurios metu iš pieno gaminami įvairūs gardžiausi sūriai, tapo šimtmečius gyvuojančia gamybos tradicija. Vis dėlto, anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, fermentinio sūrio vartojimo normos nėra visur vienodos, todėl reikėtų atsižvelgti į savo šalies specialistų siūlomą rekomendaciją. O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pažymi, kad, renkantis fermentinį sūrį, reikėtų atkreipti dėmesį į kokybės ir kainos santykį: šią savaitę aukštos kokybės fermentinio sūrio „DVARO“ „Rimi“ prekybos centruose galite įsigyti su 46 proc. nuolaida. Norinčius pajusti sūrio teikiamas gerąsias savybes maisto technologai kviečia pasigaminti vištienos, įdarytos špinatais bei fermentiniu sūriu.

- Reklama -

Maistinė vertė priklauso nuo gamyboje naudoto pieno rūšies

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį, kad fermentinių sūrių įvairovė – labai didelė, tačiau yra vienas komponentas, kuris juos visus vienija: „Visi fermentiniai sūriai – įvairios laiko trukmės brandinti pieno produktai: nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Visumoje tai yra produktas, kurio sudėtis gali skirtis, priklausomai nuo pieno rūšies (karvių, avių, ožkų), kuri buvo naudojama. Pavyzdžiui, yra straipsnių, kuriuose aprašyta, kad Alpių karvių pieno sūris gali būti turtingas omega-3 polinesočiomis riebalų rūgštimis. Bendrai, įprastiniam vartojimui galima naudoti vidutinio riebumo sūrį.“

Fermentinis sūris turi vientisą, gelsvą spalvą, priklausomai n … mo pieno rūšies, pridėtinių ingridientų, brandinimo laiko.

Fermentinis sūris gerai žinomas dėl to, kad tai – ne tik puikaus skonio produktas, bet ir lengvai įsisavinamo baltymo šaltinis. „Priklausomai nuo naudoto pieno riebumo ir gamybos technologijos, sūrio riebumas gali varijuoti nuo lieso iki labai riebaus. Turint mintyje, kad tai – gyvūninės kilmės riebalai, kuriuose yra sočiųjų riebalų rūgščių, tai asmenys, sergantys širdies kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu ar nutukimu, turėtų kasdieniniam vartojimui rinktis liesesnį sūrį arba ženkliai mažesnį jo kiekį“, – įspėja dr. E. Gavelienė.

Sveikatai palankių medžiagų gausa

Gydytoja dietologė pažymi, kad fermentiniame sūryje randama daug žmogaus organizmui reikalingų medžiagų: „Tokiame sūryje angliavandenių praktiškai nėra, randami tik pieno cukraus, laktozės pėdsakai. Taip pat jame gausu mikroelementų: kalcio, fosforo, kurių santykis – labai geras. O sūrio baltymai plonojoje žarnoje suskaidomi peptidų ir aminorūgščių, kurios dar labiau palengvina kalcio įsisavinimą per nuo vitamino D ir fosfatų priklausomą aktyvią transportavimo sistemą. Skaičiuojama, kad net 90 proc. sūryje esančio kalcio yra įsisavinama. Todėl kalcis neturi galimybės formuoti žarnyne kietųjų komponentų – akmenų, kurie gali trikdyti žarnyno veiklą. Be to, šiuose sūriuose yra ir magnio, šiek tiek geležies, vitamino A bei vitamino B12.“

Be to, fermentinis sūris, kaip ir visi fermentuoti produktai, yra probiotikų – gerųjų žarnyno bakterijų – šaltinis. Dėl šios savybės kai kurie tyrėjai net linkę priskirti šį sūrį prie funkcinio maisto. „Bakterijos, esančios sūryje, saugo žarnyną ir yra sveikatai palankus maisto komponentas. Vis dėlto, jei norime tikrai sveikatai palankiausio fermentinio sūrio, reikėtų rinktis tokį, kuris savo sudėtyje turi mažiausiai druskos ir yra mažesnio riebumo procento“, – pataria ekspertė.

Normos rekomendacijos skiriasi nuo šalies

Fermentinis sūris.

Dr. E. Gavelienė priduria, kad norint į savo mitybos racioną įtraukti sveikatai palankiausią fermentinio sūrio kiekį, reikėtų atsižvelgti į savo šalies sveikatos specialistų siūlomas rekomendacijas: „Kiekvienos šalies mitybos rekomendacijose būna išskirta eilutė, nurodanti pieno produktų suvartojimo normą. Pavyzdžiui, Prancūzijoje rekomenduojama pieno produktų valgyti du kartus per dieną, vieną porciją įvardijant kaip 150 ml pieno arba 30 g sūrio. O lietuviškoje rekomendacijoje nurodytos 2–3 porcijos pieno produktų, kur viena porcija – 1 stiklinė pieno arba 40 g sūrio. Remiantis tokiomis rekomendacijomis, galima dėlioti savo kasdienį mitybos planą. Jeigu kažkurią dieną valgome porciją varškės, tai sūris turėtų keliauti į kitos dienos racioną.“

- Reklama -

Sveikatai palankios mitybos konsultantė atkreipia dėmesį ir į vieną lenkų mokslininkų 2022 m. atliktą tyrimą. „Mokslinio žurnalo „Nutrients“ publikuotame straipsnyje pateikiamos išvados, kuriose teigiama, kad asmenys, valgantys fermentinio sūrio, yra linkę rinktis sveikatai palankesnį kitą maistą. Taip pat pastebėta, kad žmonės, kurie, lyginant su kitais, valgo sūrį kasdien, po maždaug vieną porciją, rečiau serga kardiovaskulinėmis ligomis, turi sveikesnius dantis ir stipresnį imunitetą. Čia reikėtų pridurti, kad Lenkijoje rekomenduojama pieno produktų suvartojimo norma labai panaši kaip ir Lietuvoje: 2–3 pieno produktų porcijos per dieną, o konkrečiai sūrio porcija yra 40 g per dieną, tačiau ne kasdien“, – aktualiais rezultatais dalijasi gydytoja dietologė.

Kaip išsirinkti aukštos kokybės fermentinį sūrį?

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva išskiria pagrindinius kriterijus, kuriuos reikėtų turėti mintyje, renkantis fermentinį sūrį: „Pagrindiniai faktoriai, kurie identifikuoja, jog su sūriu kažkas negerai, tai labai aiškus kartumas, aitrumas, rūgštumas, per didelis sūrumas ar blogas kvapas. Vis dėlto, tai negaliotų kai kuriems brandintiems ar pelėsiniams sūriams, turintiems specifinį kvapą, į kurį reikėtų atsižvelgti. Fermentinis sūris turi vientisą, gelsvą spalvą, priklausomai nuo naudojamo pieno rūšies, pridėtinių ingridientų, brandinimo laiko.“

Sūrį rekomenduojama laikyti šaldytuve, kurio vidurinės šaldytuvo lentynėles temperatūra nedidesnė nei 5 °C bei vengti kontakto su galine sienele, nes vėsi temperatūra sulėtina medžiagų apykaitą ir sūryje esantys mikroorganizmai dauginasi lėčiau. „Taip pat kiekvieną sūrio rūšį rekomenduojama tinkamai individualiai įpakuoti. Namų sąlygomis reikėtų sūrį laikyti maistinėje plėvelėje ir nepamiršti padaryti kelių skylučių, kad sūris galėtų kvėpuoti“, – pasakoja O. Suchočeva.

Lietuvoje populiarėjant sūrio kultūrai, favoritas išlieka fermentinis

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva.

Komercijos operacijų vadovė teigia, kad nors Lietuvoje populiarėja sūrio kultūra ir lentynose atsiranda vis daugiau įdomesnių pasiūlymų, lietuviai yra ištikimi fermentiniam sūriui: „Tai – neabejotinai vienas populiariausių pieno gaminių. Populiariausios rūšys – „Tilsit“ ir „Gouda“, o vietinių gamintojų produkcija užima lyderiaujančias pozicijas. Pirkėjai metai iš metų yra lojalūs lietuviškiems prekiniams ženklams. Pastebime tendenciją, jog populiarėja ir ekologiški, fermentiniai sūriai be laktozės, nors vis tiek tradicinis sūris užima pirmąją vietą.“

Tiek fizinėse, tiek elektroninėje „Rimi“ parduotuvėse galima rasti įvairių fermentinio sūrio rūšių, taip pat ir pritaikytų specialiems poreikiams – be laktozės, su mažiau druskos ar ekologiškus. „Taip pat galima rinktis ir iš veganiškų atitikmenų – pagamintų iš augalinės kilmės riebalų. Rasite sūrių ir su įvairiais skoniais bei priedais – rūkytų, su trumais, česnakais, taip pat įvairioje formoje – riekelėmis, brandintų vaške ar pjaustytų gabaleliais“, – vardija O. Suchočeva.

Norintiems sutaupyti perkant sūrį komercijos operacijų vadovė rekomenduoja planuoti tikslų pirkinių krepšelį ir nepraeiti pro „Rimi SMART“ produktų liniją. Be to, pravartu naudotis „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas bei kaupimą nuo išleistos sumos. Ženkliai sutaupyti galima ir šią savaitę (08 10–13 d.), aktyvavus 46 proc. nuolaidos kuponą 50 % riebumo 240 g „DVARO“ fermentiniam sūriui „Rimi“ parduotuvėse.

Kulinarijos technologai kviečia išbandyti fermentiniu sūriu ir špinatais įdarytą vištienos krūtinėlės receptą, kuris patiks tiek vaikams, tiek ir suaugusiems.

RECEPTAS

Vištienos krūtinėlė, įdaryta fermentiniu sūriu ir špinatais

Įdarytai vištienai reikės:

  • 4 vištienos krūtinėlių be kaulų ir odos;
  • 1 puodelio šviežių špinatų lapų;
  • 1/2 puodelio sutarkuoto „DVARO“ fermentinio sūrio;
  • 2 skiltelių smulkinto česnako;
  • 1 valgomojo šaukšto alyvuogių aliejaus;
  • Druskos ir pipirų pagal skonį.

Paruošimas:

1. Įkaitinkite orkaitę iki 190 °C.

2. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ant vidutinės ugnies. Sudėkite smulkintą česnaką ir minutę pakepinkite, kol jis taps kvapnus.

3. Į keptuvę suberkite smulkintus špinatus ir kepkite maždaug 2–3 minutes. Nuimkite nuo ugnies ir leiskite šiek tiek atvėsti.

4. Kiekvienoje vištienos krūtinėlėje aštriu peiliu padarykite kišenėlę: išilgai vienos pusės horizontaliai įpjaukite įpjovą, stengdamiesi neprapjauti iki galo.

5. Kiekvieną vištienos krūtinėlę įdarykite virtų špinatų ir tarkuoto fermentinio sūrio mišiniu. Kad įdaras išliktų nepažeistas, angą sutvirtinkite dantų krapštukais arba suriškite virvele.

6. Įdarytas vištienos krūtinėles pagardinkite druska ir pipirais.

7. Toje pačioje keptuvėje, kurioje kepėte špinatus, apkepkite įdarytas vištienos krūtinėles maždaug po 2 minutes iš kiekvienos pusės, kol jos įgaus aukso spalvos plutelę.

8. Perkelkite keptuvę į įkaitintą orkaitę ir kepkite vištieną 20–25 min. arba kol vištiena iškeps ir viduryje nebebus rausva.

9. Prieš patiekdami išimkite dantų krapštukus arba virvelę.

Skanaus!

spot_img

7 daržovės, kurių geriau nedėkite į šaldytuvą – ten jos suges greičiau

Ką tik apsirūpinote daržovių atsargomis? Pirmasis dažno instinktas grįžus namo – sudėti jas į šaldytuvą, daržovėms skirtą stalčių. Tačiau „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė įspėja, kad kai kurios gėrybės negali pakęsti...

Gydytojas Valerijus Morozovas atskleidžia: kodėl reikalingi arba nereikalingi maisto papildai?

Anot mokslininkų, imuninė organizmo apsauga yra sudėtingas procesas, priklausantis nuo įvairių veiksnių, tačiau, daugelio įsivaizdavimui, jį sustiprinti galėtų vien tik papildai. Rudenį vaistinėse vis prašoma „ko nors imunitetui“ arba savarankiškai įsigyjama papildų, kurių ne...

Jei saugote savo širdį ir kraujagysles, rinkitės liesiausias kiaulienos dalis: toks troškinys patiks visai...

Jei per vasaros karščius pietums ir vakarienei dažnai rinkdavomės lengvas salotas, vėstant orams taip ir traukia aromatingi mėsos troškiniai, kurių kvapas iškart pasklinda po visus namus. Nebrangi ir populiari kiauliena tinkama greitai paruošiamiems pietums...

V. Sinkevičius apie Baltijos jūroje palaidotus sprogmenis: situacija grėsminga

Pasibaigus konferencijai „Mano Baltija“, jos sumanytojas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius įvardija esminius renginio metu priimtus įsipareigojimus Baltijos jūros būklei gerinti. Jis taip pat pabrėžia, kad konferencijoje...

„Iki“ pataria: spaudžiate morkų sultis? Neišmeskite tarkių – 3 idėjos, ką skanaus iš jų...

Pigios, skanios, maloniai traškančios ir puikiai tinkančios tiek garnyrams, tiek desertams – morkos puikuojasi tarp mėgstamiausių lietuvių daržovių. Dažnas mėgsta savo organizmą palepinti ir morkų sultimis, po kurių likę tarkiai paprastai keliauja į šiukšliadėžę....

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Partiniuose reitinguose štilis: socialdemokratai išlieka patraukliausiu pasirinkimu Seimo rinkimams

Jei Seimo rinkimai vyktų artimiausią sekmadienį, didžiausią tikimybę juos laimėti toliau turi opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Tai rodo „Lietuvos ryto“ užsakymu rugsėjo 14–23 dienomis atlikta bendrovės „Vilmorus“ apklausa. Naujausių apklausų duomenimis, už LSDP balsuotų...

ORAI: Temperatūra kris žemyn beveik 10 laipsnių

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–20 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s, pajūryje gūsiai...

Horoskopai rugsėjo 30 dienai

AVINASKai visos priemonės jau išbandytos ir nepadėjo, gali išgelbėti paprasčiausias užsispyrimas. Kiek galite laikykitės laiko ir praktikos patikrintų veiklos metodų. Šiandien netinkamas metas eksperimentuoti. JAUTISKodėl taip negatyviai mąstote? Šiuo metu tikitės tik blogiausio ir tikrai...

Netaisyklinga laikysena, nusilpę raumenys bei viršsvoris – pasyvaus gyvenimo būdo pasekmės: kaip jas taisyti...

Pamažu vėstant orams, dauguma grįžtame prie senų įpročių – sėslesnio laisvalaikio ir tingių vakarų priešais ekraną, žiūrint mėgstamus serialus. Dažni vasaros bičiuliai riedučiai, tinklinio kamuoliai bei dviračiai lieka dulkėti sandėliukuose, o pažadai reguliariai lankytis...

Su seksualinio smurto aukomis dirbantys specialistai susivienijo – kuriamas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą...

Smurtas vis dar išlieka viena opiausių mūsų visuomenės problemų. Lietuvoje egzistuoja labai daug ir įvairių smurto rūšių. Viena jų – seksualinė prievarta. Su nukentėjusiais nuo seksualinio smurto daugelį metų dirbančios nevyriausybinės organizacijos bei jų...

„Iki“ pataria: 8 taisyklės, kad rankšluosčiai būtų ne tik švarūs, bet ir ypač purūs...

Pastebėjote, kad laikui bėgant rankšluosčiai jau nebėra tokie minkšti ir purūs? Galbūt net nėra malonu juos liesti, o pluoštas tapo šiurkštus? Dar nebūtina jų nurašyti – padėtį pataisyti galite teisingai juos skalbiant. Pasak Vaidos...

Spalio 10-ąją Lietuva nušvis žaliai – skelbiama akcija „Žalia šviesa gyvenimui“

Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia kartu paminėti spalio 10-ąją – Pasaulinę psichinės sveikatos dieną – ir rengia akciją „Žalia šviesa gyvenimui“. Ja norima atkreipti dėmesį į jaunų žmonių psichinę bei emocinę sveikatą. Vis dar...

„Dievų vaisius“, bet nekainuoja nė euro: paaiškino, ar reikia lupti persimoną ir kaip jį...

Azijoje „dievų vaisiumi“ vadinami persimonai – sveiki, nebrangūs ir be galo skanūs, galintys net gelbėti nuo noro smaližiauti saldumynais. Jau ne vieną rudens sezoną kartu su obuoliais, kriaušėmis, slyvomis, vynuogėmis persimonai tampa įprasta ir...

„Rimi“ pirkėjai saugojo gamtą ir sutaupė apie 5 mln eurų: prekių krepšelyje vis dažniau...

Kasmet rugsėjo 29 d. minima Tarptautinė informavimo apie maisto švaistymą diena. Maisto švaistymas yra viena opiausių globalaus pasaulio problemų, prisidedanti prie pasaulinio bado augimo, vertingų išteklių eikvojimo bei dar didesnės žalos, daromos aplinkai. 2021...

Prinokusį melioną išsirinkti bus vieni niekai – tereikia įvertinti 4 dalykus

Saldus ir sultingas melionas – tikras džiaugsmas skonio receptoriams. Tačiau renkantis, laikant namuose ir ragaujant šiuos vaisius pravers atidumas. Prekybos tinklo „Iki“ žinovai pasidalijo keletu patarimų, kaip kaskart išsirinkti prinokusį melioną ir su kuo...

ORAI: Penktadienio dieną nelis

Penktadienio dieną nelis. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Šeštadienį daug kur trumpai palis. Vėjas naktį pietų, pietvakarių, 6–11 m/s, dieną vakarinių krypčių, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 12–17,...

Horoskopai rugsėjo 29 dienai

AVINASGalia, kurią dabar laikote rankose - lyg dviašmenis kalavijas. Viena vertus, tai jūsų sėkmės laidas, kita vertus, gali būti žlugimo pradžia. Viskas priklausys nuo jūsų sprendimų. Saugokitės trumparegių karštakošių ir kvailo varžymosi. JAUTISJums reikia pasitarti...

Gydytoja paaiškina: kodėl neverta vengti plaukų priežiūros priemonių su parabenais ar sulfatais?

Vasara, mūsų džiaugsmui, prasitęsė ir pirmąjį rudens mėnesį, bet jei odą jau įpratome saugoti nuo saulės, tai plaukai keletą mėnesių turėjo ištverti ir karštus jos spindulius, ir sūrų jūros vandenį. Gydytoja dermatovenerologė – trichologė...

Patirkite Jordaniją: nakvynė dykumoje, žemiausia vieta žemėje, unikali virtuvė ir istorinės vietos 

Jordanija – puiki vieta pažinti Artimuosius Rytus, o į keliones patirtis leistis rudenį ir žiemą bene geriausias laikas. Šlovinga senovės architektūra, ypatinga miestų atmosfera, giluminis nardymas, gardus vietinis maistas, įspūdingos šventos vietos, Raudonoji ir...

Dietologė atkreipia dėmesį: yra kelios cukraus rūšys, kurias būtina skirti sveikatai palankioje mityboje

Diskusijose apie sveikatai palankią mitybą cukrus beveik visuomet yra smerkiamas ar net vadinamas „baltąja mirtimi“. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad cukrus, kaip ir kiti angliavandeniai, organizme skaidomas iki gliukozės, kuri yra...

Užsitęsusi vasara ims trauktis

Ketvirtadienio dieną lietaus nenumatoma. Vėjas pietryčių, pietų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Penktadienį be lietaus, tik vakare vakariniuose rajonuose kai kur trumpai palis. Vėjas pietų, pietvakarių, naktį 3–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img